5 G pārklājums –vai kaitīgs mūsu veselībai?

With
Komentāri ir izslēgti5 G pārklājums –vai kaitīgs mūsu veselībai?

5 G pārklājums –vai kaitīgs mūsu veselībai?

5G ir piektā mobilo sakaru standartu paaudze. Šobrīd tā ir jaunākā mobilo sakaru paaudze, kas rada pilnīgi jaunas iespējas ikvienā nozarē un sektorā. To pašlaik Latvijā ievieši visi lielākie mobilo sakaru operatori – LMT, Tele2 un Bite. Visā pasaulē uz 5G skatās neviennozīmīgi, pat izvēloties ticēt dažādām konspirāciju teorijām. Tiek pieminētas mikroviļņu krāsnis, vēzis, beigti putni, un tā vien šķiet, ka 5G atvērs apokalipses vārtus un iestāsies pasaules gals. Vai risinājums tiešām ir iespējami bīstams?

Kas ir 5 G?

Tāpat kā 4G, ko esam pieraduši redzēt mūsu telefonos, arī 5G standarts datu pārraidei izmanto radioviļņus. Tas nozīmē – analogie signāli (skaņa un attēls) tiek pārvērsti datos un ar radioviļņu palīdzību aizstraumēti tur, kur tos vēlies nosūtīt vai saņemt. Atšķirībā no 4G, jaunajai tehnoloģijai izmantotie viļņi būs virziena ziņā koncentrētāki, taču daudz īsāki – tas arī iemesls, kādēļ raidītāju skaits pilsētvidē būtiski pieaugs.

5G tehnoloģija pavērs pilnīgi jaunas iespējas – gan 5G infrastruktūras ražotājiem, gan mobilo telefonu operatoriem, gan arī uzņēmējiem un ikdienas lietotājiem. Paredzamais 5G tehnoloģijas ātrums, kas būs mērāms gigabitos sekundē, salīdzinot ar 4G tehnoloģijai raksturīgo ātrumu (megabiti sekundē), ļaus ātrāk pārsūtīt lielu datu apjomu.

Īsumā, tas, ko mēs iegūsim kā parastie 5G ierīču lietotāji – nesalīdzināmi ātrāks internets, teju acumirklīga ierīces reakcija (nevajadzēs gaidīt vairākas sekundes, lai telefons ielādētu kādu mājaslapu) un publiskais wifi, kas neaizrijas un nenomirst no tā vien, ka tam pieslēgušies 20 cilvēku. 

 

Par ko satraukums?

Daudzi satraucas par jauno raidītāju izplatīto starojumu. Bažas par ierīču izplatīto starojumu ir bijušas arī agrāk – tā, piemēram, aizdomas regulāri izskan WiFi virzienā, paziņojot, ka no bezvadu interneta mēs visi slimosim ar vēzi. Tas pats tiek attiecināts uz mobilajiem tālruņiem. Tomēr bezvadu internets un mobilie telefoni mūsu ikdienā ir jau tik sen, ka efektam būtu bijis jāparādās, un tāds nav atrasts – smadzeņu audzēju daudzums nav būtiski pieaudzis. Realitātē starojuma devas tomēr tiek kontrolētas – Latvijā, piemēram, to kontrolē Veselības inspekcija.

 

Un kā ar žurkām un putniem?

Patiešām ir viens pētījums, kura ietvaros žurkas tika apstarotas ar elektromagnētisko starojumu, un daļai žurku tēviņu attīstījās audzēji. Tas tiek bieži citēts kā arguments. Un taisnība – šie dati raisa pārdomas. Taču ne jau tikai par 5G un citu ierīču starojumu, bet arī par to, kādēļ audzēji attīstījās tikai tēviņiem? Kāpēc audzēju skaits ir tik mazs, ka būtu varējis rasties arī citu faktoru ietekmē? Kā (un vai vispār) mēs varam šos datus attiecināt uz cilvēkiem? Visbeidzot, ko mums dod audzēju fakts, ja žurkas tika pakļautas 1000 reižu augstākam starojuma līmenim, kas skar cilvēku ierīču piesātinātā pilsētvidē? Starp citu, kas interesanti – neskatoties uz audzējiem, apstarotās žurkas arī dzīvoja ilgāk, nekā citas žurkas. Vai tas ļauj kaut ko spriest par ierīču starojumu? Šķiet, ka ne pārāk.

Ja runājam par putnu skandālu Nīderlandē – kur 5G tīklam tika piedēvēts būt par iemeslu simtiem putnu bojāejai – tad šī ziņa vēlāk tika atspēkota kā viltus ziņa. Un jebkurš, kas šo izmanto par argumentu sarunā, ir pelnījis nelūgtu izglītošanu. 

Savu artavu kampaņā pret 5G tīkla ieviešanu nospēlējusi arī Krievijas propaganda. “5G tīkls jūs var nogalināt,” sacīts Krievijas valdības kontrolētā mediju holdinga “Russia Today” (RT) ASV nodaļas pārraidītajā raidījumā. “RT America” pārraidījis raidījumu, kurā runāts par 5G ieviešanu pasaulē, nodēvējot to par “Bīstamu eksperimentu ar cilvēci”.

Pēc RT izplatītajām ziņām, “5G tīkls ir bīstams cilvēku veselībai, savukārt to var izmantot arī citiem mērķiem, jo ar šī tīkla palīdzību notikusi iespējama iejaukšanās ASV prezidenta vēlēšanās. Taču vislielākās bažas ir par cilvēku veselību, jo tīkls var radīt smadzeņu vēzi, neauglību, autismu, audzējus un Alcheimera slimību”.

Jāatzīmē, ka pašā Krievijā februāra beigās prezidents Vladimirs Putins izdeva rīkojumu, kas paredz 5G ieviešanu Krievijā. Putina tonis bijis optimistisks, un viņš nav runājis par iespējamām problēmām, ko varētu sagādāt 5G tīkls.

Mums jāraugās uz priekšu. Galvenais izaicinājums ir tas, kā organizēt pieeju ātram internetam, taču Krievijai jāuzsāk operācijas ar 5G komunikācijas sistēmām,” toreiz sacīja Putins.

Eksperti uzsver – tas ir kārtējais pierādījums tam, ka Maskava vēlas līdzināties citām pasaules valstīm tehnoloģiju attīstības ziņā, bet vienkārši netiek tam līdzi. Bet šādi mēģinājumi, dezinformējot sabiedrību, ir sabiedrības maldināšana, kā arī – tas ir elementārs informācijas kara elements.

Ko tad darīt?

Nevajag uzreiz celt paniku! Sākotnējais 5G raidītāju skaits būs neliels, un paies kāds laiciņš, līdz tie saradīsies. Protams, ka ir vērts sekot līdzi citu valstu piemēram un zinātniskajiem pētījumiem, tomēr iekrist folija cepurītes kultā nav nepieciešamības. Līdz tam var sekot ieteikumam, kurš strādātu arī bez 5G tīkla – censties pēc iespējas vairāk ierobežot savas darīšanas ar ierīcēm. Un ne jau starojuma dēļ, bet tāpēc, ka nesēdēšana tīmeklī ir psiholoģiski veselīga izvēle.