Kā izvēlēties labu kafijas automātu savai virtuvei?

With
Komentāri ir izslēgtiKā izvēlēties labu kafijas automātu savai virtuvei?

Neviens nav pelnījis sākt dienu ar krūzi nekvalitatīvas un ne pārāk gardas kafijas. Tad jau labāk to nedzert vispār. Taču, iegādājoties labu automātu, tu uzreiz sajutīsi atšķirību un ik dienu varēsi baudīt kafiju, kas garšo tā, it kā būtu pagatavota restorānā. Šajā rakstā ir apkopoti noderīgi padomi, kas ļaus tev atrast kafijas automātu jebkura budžeta ietvaros. Sapratīsim, kā atšķiras paši vienkāršākie un sarežģītākie kafijas automāti, kādas ir to funkcijas un priekšrocības.

Vecmāmiņas laika kafija tika gatavota lielā kafijas kannā, pēc tam parādījās elektriskās kafijas kannas, tām sekoja elektriskie kafijas automāti ar filtru sistēmu. Tagad modē nākuši ne tikai jauni kafijas veidi – espresso un cappuccino, bet arī jauni kafijas automāti, kas ļauj šos dzērienus pagatavot arī mājās. Droši vien lielākā daļa kafijas cienītāju kādreiz ir iedomājušies, ka jau ir noguruši no kafijas plaucēšanas kafijas tasītē un ir pienācis laiks iegādāties kafijas automātu, kas viņu vietā pagatavotu aromātisku un gardu kafiju.

Kafijas pagatavošanas iekārta sniedz vairāk ieguvumu, nekā mums šķiet:

 • Ļauj ietaupīt ievērojamu naudas summu. Iedomājies, ja tu katru dienu iztērē vismaz 2-3 eiro kafijas iegādei, tad, gatavojot to mājās un paņemot līdzi, nedēļas laikā tu jau varēsi ietaupīt pat 20 eiro;

 • Kafijas gatavošana mājās ļauj tev eksperimentēt ar dažādām garšām. Tu vari pagatavot arī ledus kafiju. Vai arī kafiju ar pienu. Vai bez piena, ja šodien tu tā vēlies;

 • Papildus visiem iepriekš minētajiem ieguvumiem, grūti sacensties ar to brīnišķīgo kafijas aromātu, kas piepildīs tavu mājokli ik reizi, kad gatavosi šo gardo dzērienu. Turklāt, ir pierādīts, ka kafijas pupiņu smarža samazina stresu un padara cilvēku aktīvāku.

Kafijas automātu veidi.

Mēdz teikt, cik cilvēku, tik viedokļu. To pašu, iespējams, var attiecināt arī uz gaumi. Ja vienam patīk latte, cits dzer tikai espresso utt. Tāpēc apskatīsim populārākos kafijas automātu veidus:

 • Filtra kafijas automāts
  Šīs ir vienas no populārākajām ierīcēm kafijas pagatavošanai mājas apstākļos. Tās ir viegli lietojamas, jo komplektā ietilpst nodalījums kafijas filtrēšanai un atsevišķs ūdens konteiners. Viss, kas jāizdara – jāieber nepieciešamais maltās kafijas daudzums filtra nodalījumā, jāielej ūdens tam paredzētajā konteinerā un jāieslēdz ierīce. Pēc aptuveni 5-10 minūtēm apakšdaļā esošajā krūzē būs iepildījies nepieciešamais kafijas daudzums. Šāds automāts būs ideāli piemērots tiem, kuri dienā izdzer tikai vienu vai dažas krūzes kafijas;

 • Kafijas automāts vienas tases pagatavošanai
  Kā jau to nosaukums pasaka priekšā, šie automāti paredzēti vienas tasītes pagatavošanai vienā reizē. Parasti tie darbojas ar kafijas spilventiņiem, kas ir līdzīgi tējas maisiņiem, taču pildīti ar maltu kafiju. Šādi automāti ļauj kombinēt dažādas kafijas garšas un sastāvdaļas. Iekārtas būs piemērotas cilvēkiem, kam rītos patīk iedzert kafiju pirms došanās uz darbu, kā arī tiem, kuri vēlas ātru un tīru kafijas pagatavošanas veidu;

 • Franču prese
  Arī šis ir ļoti populārs kafijas pagatavošanas veids. Viss, kas tev jāizdara – jāieber traukā malta kafija, jāuzlej karsts ūdens un pēc brīža jānospiež filtrs līdz lejai. Tādā veidā kafijas biezumi tiek nošķirti no dzēriena. Krūzes parasti veidotas no stikla, un ir ļoti ērti lietojamas;

 • Espresso kafijas automāts
  Šādas iekārtas parasti redzamas kafejnīcās. To cena ir krietni augstāka nekā iepriekš minētajām iekārtām, un arī to uzbūve ir paredzēta intensīvākai lietošanai. Izmantojot šādu automātu, iespējams pagatavot dažāda veida kafiju, piemēram,
  latte, mocha, mochiatto un daudzus citus. Ierīce būs piemērota cilvēkiem, kas ikdienā patērē daudz kafijas, un vēlas augstvērtīgu rezultātu ik reizi, taču lielākoties šos automātus izmanto restorānos un kafejnīcās.

Nosaki nepieciešamo daudzumu.

Dažkārt cilvēki nezina, cik daudz kafijas viņiem jāieber konkrētajā automātā, lai pagatavotu vienu tasi garda dzēriena. Protams, mūsdienās daudzi automāti piedāvā ražotāja ieteikumus iesācējiem, lai saprastu aptuveno daudzumu, kuru vēlāk var pielāgot savām vēlmēm.

Turpinot šo domu, tev ir arī jāņem vērā tas, cik daudz cilvēku ikdienā izmantos kafijas pagatavošanas iekārtu. Ja mājoklī dzīvo 4-6 cilvēki, kuri dienā izdzer vienu tasi kafijas, nepieciešams izvēlēties tādu virtuves palīgu, kas nodrošinās ātru kafijas pagatavošanu vairākiem cilvēkiem vienlaicīgi. Šādam mērķim der, piemēram, franču prese.

Kafijas automāta jauda

No jaudas ir atkarīgs ne tikai kafijas stiprums, bet arī tas, cik ātri kafijas aparāts pagatavos dzērienu. Apbrīnojami, taču jo mazāka ir jauda un kafijas vārīšanas ātrums, jo stiprāks sanāk dzēriens, jo ūdenim ir nepieciešams laiks, lai pilnībā iesūktu sevī kafijas pupiņu aromātu un eļļas. Mājām vai nelielam birojam perfekti būs piemērots kafijas aparāts ar jaudu 1000-1500 W. Automāti, kuriem jauda ir zemāka, uzsilst ilgāk un nespēj pagatavot pietiekami daudz piena putu divām tasītēm.

Kāds būs kafijas stiprums

Kafijas aparāts kontrolē stiprumu, pateicoties iebūvētam aromāta selektoram, un ļauj ieprogrammēt tava mīļākā dzēriena stiprumu, izejot no savām vēlmēm. Mūsdienīgs kafijas aparāts spēj iegaumēt ne tikai kafijas stiprumu, bet arī tavu mīļāko kafijas dzērienu receptes.

Starp citu, kafijas stiprumu ietekmē arī ūdens padeves veids, temperatūra un kafijas šķira.

Materiāls

Neatkarīgi no tā, kāda veida kafijas automātu izvēlēsies tā boilerim jābūt no nerūsējošā tērauda, arī metāla korpuss kalpos ilgāk nekā plastmasa. Nerūsējošā tērauda radziņā kafija uzsilst labāk, arī garša tai ir piesātinātāka un putas bagātīgākas nekā plastmasas radziņā gatavotajai kafijai, kam bieži ir skāba un ūdeņaina piegarša.

Podziņas un vadība

Podziņām uz paneļa vajadzētu būt pārklātām ar aizsargmateriālu, kas nenosmērējas un nodrošina, ka podziņas neiesprūdīs. Vēlams pārliecināties arī par to, cik ērti ielikt un izņemt radziņu (radziņveida automātiem).

Funkcijas

No drošības viedokļa svarīga ir automātiskā atslēgšanās funkcija, kad temperatūra tuvojas limitam. Tā nodrošina arī, ka automāts neieslēdzas, ja aizmirsts tajā ieliet ūdeni.
Starts/stop ļauj kafijas pagatavošanas procesu pārtraukt pēc vajadzības.

Pārējās papildfunkcijas vairāk domātas ērtībām:

 • Plūsmas dalītājs dod iespēju vienlaikus piepildīt divas tasītes;

 • Automātiskā šķidruma cirkulācija nedaudz novērš nosēdumu un apkaļķojuma veidošanos uz tvertnes iekšējām sieniņām, tomēr tas nenozīmē, ka automāts nebūs jātīra: tas būs jādara retāk;

 • Tasīšu uzsildīšanas paplāte uzsilda tasītes iepriekš, līdz ar to kafija izdodas aromātiskāka;

 • Automātiskā dozēšana parāda, kādas un cik sastāvdaļas jāpievieno.

Cena

Automāta cena nav galvenais kvalitātes rādītājs. Ja grib iegādāties patiešām labu kafijas automātu, nevajag izvēlēties preci no plaša spektra sadzīves tehnikas ražotāja klāsta, bet gan no tāda zīmola, kas specializējies kafijas automātu ražošanā. Šādas firmas lielākoties piedāvā gan papildu aksesuārus un padomus, gan arī labu kafiju. Izvēloties kafijas automātu, ņem vērā arī savu budžetu. Ir pieejami daudzi dažādi kafijas pagatavošanas iekārtu veidi. Taču tev ir jāatlasa tie modeļi, kas ne tikai atbilst gaumei un vajadzībām, bet arī finansiālajām iespējām. Summā zem 100 eiro tu interneta veikalos vari iegādāties gan kafijas automātus vienas tasītes pagatavošanai, gan filtra jeb pilienu kafijas automātu, iekārtas kafijas pagatavošanai ar kapsulām, malto kafiju, pupiņām utt. Augstākās cenu kategorijās pieejami funkcijām bagāti kafijas automāti dažādu dzērienu pagatavošanai.

Kopšana

Speciālisti uzskata, ka kafijas automāts jāskalo ik pēc divām lietošanas reizēm, bet periodiski jātīra ar speciālu tīrīšanas līdzekli, pretējā gadījumā kafija ar laiku zaudēs savu aromātu. Ļoti izdevīgi, ja automātam ir īpaša, izņemama paplāte, kas savāc notecējušo šķidrumu zem tasītēm. Neatkarīgi no kafijas aparāta pielietojuma, labāk izvēlies to aparātu, kuram ir automātiskās tīrīšanas funkcija. Šajā gadījumā kafijas automāts pats attīrīs sevi no kaļķakmens nogulsnēm, kafijas biezumiem un eļļām, un ilgi priecēs tevi ar espresso, kapučīno, amerikano un citiem kafijas dzērieniem.