Kā izvēlēties velosipēdu?

With
Komentāri ir izslēgtiKā izvēlēties velosipēdu?

Kā izvēlēties velosipēdu?

Ja esi nolēmis iegādāties divriteni, taču nezini, kurš no visiem būs tev piemērotākais, šajā rakstā uzzināsi par dažādajiem velosipēdu parametriem, kas, iespējams, atvieglos tavu izvēli.

Pēdējo gadu laikā riteņbraucēju skaits pieaudzis vēl nebijušos apmēros, turklāt arvien vairāk cilvēku izvēlas šo braucamrīku ne tikai brīvajam laikam, bet arī ikdienai. Pateicoties sakārtotajai infrastruktūrai, velosipēds kļuvis par komfortablu pārvietošanās veidu pilsētas ielās, ļaujot laikus nokļūt vajadzīgajā galamērķi, kā arī ietaupīt ievērojamu naudas summu. Papildus tam riteņbraukšana būtiski uzlabo veselību, palīdzot atbrīvoties no liekajiem kilogramiem, stiprinot sirdi, plaušas un mugurkaulu, kā arī trenējot fizisko formu un izturību. Šo pārvietošanās līdzekli par īpaši izdevīgu atzīst tie, kas ikdienu pavada, sēžot pie rakstāmgalda un saspringtajā ritmā nespēj atlicināt laiku regulāriem treniņiem. Izvēloties braukt uz darbu ar velosipēdu, iespējams veltīt brīdi fiziskām aktivitātēm, izvingrināt sagurušos muskuļus un pavadīt papildus brīdi svaigā gaisā, tādējādi uzlabojot smadzeņu darbību un ļaujot vieglāk koncentrēties veicamajam darbam.

Lai velosipēds tev kalpotu godam, turklāt ļautu ievērojami uzlabot veselību un pašsajūtu, izvēlies kvalitatīvu braucamrīku, kas piemērots tieši tev un tavām vajadzībām. Tirdzniecībā pieejami dažādu veidu un modeļu riteņi, kas ļauj ikvienam atrast sev piemērotāko velosipēdu, izraugoties īsto pārvietošanās līdzekli no plaša un daudzveidīga sortimenta. Pirms velo iegādes, izpēti to atšķirīgās nianses un pieņem pārdomātu lēmumu.

Pats svarīgākais jautājums, kas jāņem vērā, izvēloties velosipēdu, ir – kādam mērķim tas ir paredzēts. Atkarībā no tā, vai ar divriteni plāno pārvietoties ikdienā, izmantot to garākiem pārbraucieniem ārpus pilsētas vai sportot, tev jāņem vērā atšķirīgu velosipēda tipu īpatnības – katrs no pamattipiem būs vairāk piemērots noteiktu fizisko aktivitāšu veidam. Izdarot vajadzīgos secinājumus, tu varēsi izvēlēties kādu no pieciem iecienītākajiem divriteņu tipiem.

Universālais velosipēds

Liela daļa velobraucēju dod priekšroku universālajam jeb hibrīdritenim. Šis velosipēds ļauj vienlīdz ērti pārvietoties gan pa pilsētas ielām, gan ārpus tās – pa grants ceļiem, meža takām vai citām grūtāk izbraucamām virsmām. Ja vēlies ar riteni pārvietoties gan ikdienā, gan brīvajā laikā, turklāt neplāno nodarboties ar sportu profesionāli vai piedalīties maratonos, šis braucamrīks būs tev vispiemērotākais. Izraugoties atbilstošas rezerves daļas, to iespējams dažādi pielāgot, tādējādi padarot par komfortablu pārvietošanās līdzekli arī garākiem ceļa posmiem.

Pilsētas velosipēds

Ja esi iecerējis ar divriteni braukt tikai pilsētā, tev nenoliedzami noderēs pilsētas velosipēds. Tas īpaši piemērots braucienam pa gludām un asfaltētām virsmām, turklāt zemais korpuss ļaus saglabāt eleganci arī daiļā dzimuma pārstāvēm, kas dod priekšroku izbraucienam svārkos. Pilsētas divriteņu vidū tāpat sastopams pats plašākais krāsu un dizainu sortiments, tādējādi ļaujot izraudzīties riteni, kas papildinās tavu tēlu, piešķirot īpašu niansi tavam stilam.

Kalnu velosipēds

Kalnu velosipēds būs piemērots tiem riteņbraucējiem, kas labprāt dodas izbraukumos ārpus pilsētas, brīvi izraugoties vēlamo maršrutu un lieki neraizējoties par izbraucamā ceļa kvalitāti. Pateicoties platajām riepām un stabilajai konstrukcijai, šāda veida velosipēds ļaus viegli izbraukt pat vietās, kur ceļa nav, pietam iestrādātā amortizācija ļaus baudīt gludu un drošu pārbraucienu, nodrošinot drošību un komfortu braucamrīka vadītājam. Lai gan kalnu divritenis vairāk piemērots tieši braucieniem ārpus pilsētas, to iespējams gana ērti lietot arī ikdienas satiksmē.

Tūrisma velosipēds

Ja plāno doties garās ekskursijās, dod priekšroku tūrisma velosipēdam. Tas īpaši piemērots, lai sniegtu komfortu garu pārbraucienu laikā, nekaitējot nedz tavai pašsajūtai, nedz muguras veselībai, turklāt ierīkotā bagāža un plašais rezerves daļu klāsts, ļaus to pēc nepieciešamības pielāgot dažādām situācijām.

Sporta velosipēds

Tiem riteņbraucējiem, kas labprāt piedalās dažādos velo maratonos vai nodarbojas ar velosportu, nenoliedzami vispiemērotākie ir īpaši sporta divriteņi. Velosipēdi konstruēti tā, lai spētu izpildīt noteiktas tehniskās prasības, sasniegt lielu ātrumu īsā laikā, turklāt nodrošināt papildu drošību arī īpaši bīstamos apstākļos. Tā kā tiem ir īpaša veida sēdekļi un šauras riepas, sporta divriteņi nebūs piemēroti tam, lai mērotu lielus attālumus, kā arī dotos nesteidzīgos ikdienas braucienos.

    1. Velosipēda izvēlē izšķirīgi svarīga nozīme ir augumam

• Ja augums nepārsniedz 155 cm, būs piemērots velosipēds ar 13–14,5 collu rāmi.
• Ja augums ir 156–178 cm, ir jābūt 15–19 collu rāmim.
• Ar augumu 179–190 cm ir jāizvēlas 20–21 collas rāmis.
• Ja augums pārsniedz 190 cm, velosipēdam ir jābūt 22 līdz 24 collu rāmim.

Ja tiek izvēlēts nepareiza izmēra velosipēds, tas būs grūtāk manevrējams, rāmis būs pārāk garš un liks braucējam ieņemt nepareizu stāvokli. Noteikti vajag apsēsties uz divriteņa vai, vēl labāk, izbraukt ar to, lai saprastu, vai jums ir ērti, jo augums ir svarīgs, bet nozīme ir arī ķermeņa proporcijām, kas katram ir citādas. No vienāda auguma riteņbraucējiem vienam var būt mazliet īsākas kājas — tas nozīmē, ka viņam ir jāizvēlas divritenis ar mazāku rāmi.

Kā var saprast, ka velosipēds tev nav piemērots? Ja velosipēds ir pārāk liels, riteņbraucējs ar visu augumu nedabiski sniedzas uz priekšu, sasprindzinot rokas un izstiepjot kaklu. Viņa zods ir sasliets, galva uzrauta, lai redzētu ceļu. Veicot lielus attālumus, šāda poza ļoti nogurdina mugurkaulu, tāpēc sāk sāpēt pleci, krūtis un mugura, no kā pazūd jebkāda vēlme braukt ar divriteni. Ja rāmis ir pārāk augsts, ir grūti uzkāpt uz divriteņa un nokāpt no tā, kas palēnina reakciju, ja ir nepieciešams ātri nokāpt no velosipēda. Ja velosipēds ir pārāk mazs, tad straujos pagriezienos stūre atduras pret kājām. Vēl viena nepatīkama maza divriteņa lietošanas nianse — visa ķermeņa masa tiek pārnesta uz rokām, tāpēc ilgā braucienā sāk tirpt pirksti un sāp plaukstas locītavas.

Ja neesi drošs par to, kādu velosipēdu izvēlēties, lūdz padomu profesionālam konsultantam.

    1. Riteņbraukšanas piederumi

Nekādā ziņā nedrīkst aizmirst par drošību — ir jāvalkā ķivere, jāizmanto atstarotāji vai apģērbs ar atstarojošiem elementiem, kas jūs padarīs pamanāmu nakts satiksmē. Sevišķi labi, ja arī ķivere ir apgādāta ar gaismu atstarojošu tehnoloģiju. Karstās dienās ir svarīgi, lai ķiverē būtu vēdatveres, kas nodrošina nepārtrauktu gaisa cirkulāciju.

Ja vēlies uzstādīt bērna sēdeklīti, labāk to darīt aizmugurē, lai bērns būtu labāk aizsargāts. Ir sēdeklīšu varianti, kas ļauj nodrošināt drošu bērna kāju un galvas stāvokli, un pat ar uzstādītu drošības spilvenu un iespēju regulēt slīpumu, lai bērns varētu ērtāk sēdēt un gulēt.

Kādu apģērbu izvēlēties

Kad esat parūpējies par drošību, ir svarīgi pievērst uzmanību komfortablam apģērbam. Krekliem un šortiem ir jābūt ar platām vīlēm, jo tās nekairina ādu. Ļoti ērta tehnoloģija ir pagarināmās piedurknes un staras, kas paglābj, kad strauji mainās laika apstākļi. Apģērbam ir jābūt aerodinamiskam un ideāli jāpieguļ augumam, bet vienlaikus ir jābūt arī vieglam un plānam kā otrai ādai. Tas viss padara braukšanu daudz komfortablāku. Ideāli velosipēdistu sporta krekli kustības laikā pieguļ augumam: mugurpusē tie ir garāki, bet priekšpusē īsāki, tāpēc braukšanas laikā tie nekad neuzraujas un neatkailina muguru. Speciālajos kreklos parasti ir tīklauduma detaļas, kas nodrošina gaisa piekļuvi padusēm, lai tās paliktu sausas pat intensīvas slodzes laikā. Vēl viena ērta tehnoloģija ir zoda aizsardzība, kas pasargā no aizdares radītām skrambām. Ļoti ērti, ja uz muguras apakšdaļā atrodas maza kabata, kur var ielikt atslēgas un dokumentus. Modernā sporta apģērbā parasti ir arī īpašs austiņu turētājs, kas ļauj klausīties iemīļoto mūziku, neraizējoties par to, vai kaut kur netraucē vads, traucējot braukšanai. Savukārt mīksti šorti no divām kārtām — putām un silikona — nodrošina dubultu amortizāciju un ļauj nobraukt lielus attālumus.