Kādu veļasmašīnu izvēlēties?

With
Komentāri ir izslēgtiKādu veļasmašīnu izvēlēties?

Veļas mazgājamā mašīna nu jau ir kļuvusi par vairāk kā tikai palīgu veļas mazgāšanā – tā ir kļuvusi par neatņemamu mūsu ikdienas sastāvdaļu. Jaunākās mašīnas ir aprīkotas ar milzīgu funkciju un programmu klāstu. Ja savu veļasmašīnu lieto jau vairākus gadus, pārdomā, vai nav pienācis laiks apģērbu uzticēt modernākam modelim, kas ne tikai mazgās labāk, bet arī palīdzēs ietaupīt. Šajā rakstā apskatīsim veļas mašīnu galvenās funkcijas un piedāvātās iespējas, lai tu varētu atrast sev piemērotāko modeli, lieki nepārmaksājot. Galvenais ir iegādāties tādu iekārtu, kura neprasa tik daudz līdzekļu, lai būtu jāņem liels kredīts jeb kā to sauc Iagaunijā, soodne kiirlaen.

Veļas mašīnu tipi

Veļas mašīnas, pēc darbības principa un konstrukcijas risinājumiem var iedalīt divās kategorijās – veļas mašīnas ar frontālo ielādi un veļas mašīnas ar vertikālo ielādi. Šeit ir apkopotas priekšrocības un trūkumi katrai no tām:

Veļas mašīnas ar frontālo ielādi priekšrocības:

 • augsta ietilpība, kas ļauj ievietot pat lielus veļas gabalus;

 • daudzi modeļi tiek piedāvāti ar tvaika tīrīšanas papildfunkciju;

 • augstāka energoefektivitāte, jo frontālās ielādes modeļi izmanto mazāk ūdens;

 • augstāks centrifūgas griešanās ātrums, kas samazina izgriešanas laiku;

 • veļas mazgāšanas un žāvēšanas iekārtas var likt vienu uz otras, ietaupot vietu.

Veļas mašīnas ar frontālo ielādi trūkumi:

 • lielais iespēju un funkciju klāsts jaunajiem modeļiem tās padara dārgas;

 • pie sarežģitākām priekšiestatītām programmām, mazgāšanas cikls var būt pat par 30 minūtēm ilgāks kā cita tipa mašīnām;

 • centrifūgas darbības laikā iespējamas lielākas vibrācijas, ja grīda nav cieta un līdzena.

Veļas mašīnas ar vertikālo ielādi priekšrocības:

 • ērtāka piekļuve, kas samazina slodzi uz muguru ieliekot vai izņemot veļu;

 • daži modeļi ļauj pievienot veļu pēc mazgāšanas cikla sākuma;

 • daudz īsāki mazgāšanas cikli kā cita tipa veļas mašīnām;

minimālas vibrācijas;

 • viegli pieejams un intuitīvi lietojams kontroles panelis.

Veļas mašīnas ar vertikālo ielādi trūkumi:

 • zemāka tīrīšanas spēja ļoti netīrai veļai un pilnai veļas mašīnai;

 • daudzos modeļos neietilps lieli veļas gabali, kā piemēram biezas segas;

 • nav iespējams veļas mazgāšanas un žāvēšanas iekārtas novietot vienu uz otras;

 • pēc izgriešanas cikla, veļā paliek vairāk ūdens, kas palielina žūšanas laiku.

Veic aprēķinus pirms došanās uz veikalu

Pirms izvēles izdarīšanas par labu kādai konkrētai veļasmašīnai, būtiski saprast, kur tā tiks novietota – virtuvē, vannasistabā vai saimniecības telpā – un, cik daudz vietas tai var atvēlēt. Ja platība telpā ir ierobežota, jāapsver iespēja par labu veļasmašīnai ar priekšējo ielādi, tādējādi tās virsmu varēs izmantot dažādu priekšmetu novietošanai. Ļoti mazās vannasistabās veļasmašīnas virsmu var izmantot speciālas izlietnes novietošanai. Savukārt, ja tai paredzētā vieta ir šaura, kompaktāka būs veļasmašīna ar augšējo ielādi. Veļasmašīnas dziļums, atkarībā no ietilpības, svārstās no 33 līdz pat 60 cm, tāpēc, izvēloties īsto, būtiski atcerēties, ka aiz veļasmašīnas jāatstāj vieta arī ūdens caurulēm. Ierasti šajos gabarītos pieslēgvietām tā ir ierēķināta, tomēr, novietojot to nestandarta telpā, ir svarīgi to neaizmirst.

Aprēķini savai mājsaimniecībai atbilstošo ietilpību

Katrs desmitais Latvijas iedzīvotājs veļasmašīnā veļu mazgā pat reizi dienā. Iespējams, tas būtu jādara retāk, ja būtu izvēlēta lielāka veļasmašīna. Lai aiztaupītu sev šādas rūpes, pirms veļasmašīnas iegādes pārdomā, cik bieži veļa tiek mazgāta un, vai problēmas sagādā lielas un smagas – segu, galdautu, gultasveļas, dvieļu – veļas mazgāšana. Visprātīgāk būtu izvēlēties veļas mašīnu ar adekvātu ietilpību netīrās veļas daudzumam, kuru ikdienā būs nepieciešams mazgāt. Aptuvenam uzskatam, veļas ietilpības rādītājus var ilustrēt šādi:

 • 6kg vai mazāk – 30 T-krekli un sega vienam cilvēkam;

 • 7 līdz 10 kg – 40 T-krekli un dubultā sega;

 • 10 kg un vairāk – 50 T-krekli un biezā dubultā sega.

Dažu veļas mašīnu ražotāju apgalvotās ietilpības rādītāji mēdz būt pārspīlēti un ne vienmēr atbilst veļas mašīnas reālajām mazgāšanas spējām pie šādām ietilpibām, tāpēc necenties to pārpildīt. Arī nelielu veļas daudzumu mazgāšana lielā veļas mašīnā nebūs prātīgākais lēmums, jo, ja vien veļas mašīnai nav automātiskās veļas daudzuma noteikšanas fukcijas, tā patērēs tikpat daudz ūdens kā pie pilnas noslodzes, pasliktinot energoefektivitāti.

Izvērtē programmas un iespējas

Veļasmašīnas izvēle cieši saistīta arī ar apģērbu klāstu un ikdienas aktivitātēm – ja ģimenē ir bērni vai esi jaunā sportista mamma, vai varbūt tavā skapī ir vairākas zīda kleitas, būtiski apskatīt veļasmašīnu piedāvātās programmas, kas pielāgotas dažādām vajadzībām, – sporta tērpiem, bērnu drēbēm, vilnai, apakšveļai, melnam vai krāsainam apģērbam u.c., tāpat daudzi ražotāji piedāvā īpaši ātros mazgāšanas režīmus. Piemēram, pateicoties skalošanas tehnoloģijai, ar dušai līdzīgu strūklu, dažās veļasmašīnās iebūvētais “SuperSpeed” režīms mazgāšanas ciklu paveic 59 minūtēs.

Savukārt “Ecobubble” tehnoloģija pulveri samaisa ar gaisu un ūdeni, tādā veidā veļasmašīnas lūku piepildot pilnu ar burbuļiem, kas audumā iekļūst 40 reizes ātrāk nekā parastā sajaukumā ar ūdeni un ziepēm. “Ecobubble” nodrošina saudzīgu un kvalitatīvu apģērbu mazgāšanu pat aukstā ūdenī, vienlaikus parūpējoties par enerģijas taupīšanu.

Dažas noderīgas opcijas, kurām vērts pievērst uzmanību, izvēloties savu jauno veļas mašīnu:

 • Ātra mazgāšana – atkarībā no modeļa, viens mazgāšanas cikls var būt vien 15 minūtes garš. Šis režīms gan ir vairāk paredzēts sasmakušas un sasvīdušas veļas atsvaidzināšanai, tāpēc lolot liekas cerības, ka šis režīms īsā laikā iztīrīs traipus, nav vērts. Parasti šai programmai ir ierobežota kapacitāte veļas svaram, kuru iespējams mazgāt vienā mazgāšanas reizē.

 • Ekonomiskā mazgāšana – atkarībā no veļas mašīnas modeļa, šī opcija samazina elektroenerģijas patēriņu, visbiežāk uz samazinātas temperatūras rēķina, kas parasti pagarina kopējo mazgāšanas ilgumu.

 • Roku mazgāšanas režīms – lieliski piemērots smalkas šķiedras audumu mazgāšanai veļas mašīnā, kurus paredzēts mazgāt ar rokām. Mazgāšanas un izgriešanas ciklu laikā, šis režīms samazina veļas mašīnas cilindra griešanās ātrumu un intensitāti un veļa tiek mazgāta zemākā temperatūrā.

 • Papildus skalošana – šī opcija ļauj palielināt skalošanas laiku un var būt ļoti noderīga cilvekiem, kuriem ir alerģijas vai jutīga āda, jo tā palīdz pilnīgāk izskalot veļā esošos mazgāšanas līdzekļus.

Noderīgas funkcijas un rīki:

 • Atliktā mazgāšana.

Atliktā mazgāšana ļauj iestatīt veļas mašīnas darbības sākumu noteiktā laikā. Šī ir noderīga funkcija, ja vēlies, lai veļas mazgāšanas cikla beigas sakristu ar, piemēram, ierašanos mājās no darba. Šādi mitrās drēbes neatradīsies veļas mašīnā tik ilgi, lai tās sasmaktu un būtu jāmazgā vēlreiz.

 • Izgriešanas aizturēšanas funkcija.

Vairumam veļas mašīnu ir izgriešanas aizturēšanas funkcija, kas ļauj veļu uzglabāt pēdejā skalošanas ūdenī pirms manuālas centrifūgas ieslēgšanas. Tas ir noderīgi, ja neesi blakus, lai izkārtu veļu kolīdz tā ir izgriezta, samazinot drēbju saburzīšanās iespēju.

 • Mazgāšanas stadijas indikatori.

Bez jau ierastā mazgāšanas cikla taimera, kurš rāda cik ilgs laiks ir atlicis līdz mazgāšanas cikla beigām, daudzas veļas mašīnas ir aprīkotas ar mazgāšanas stadiju indikatoriem. Šie indikatori ne vien rāda laiku, bet arī konkrēto mazgāšanas procesa etapu izvelētajā mazgāšanas programmā.

 • Tvaika tīrīšanas programmas.

Dažas veļas mašīnas tiek piedāvātas ar tvaika tīrīšanas programmām, kas paredzētas atsevišķiem drēbju komplektiem vai nelielam veļas apjomam. Tās ir īpaši piemērotas, lai īsā laikā atsvaidzinātu sausu apģērbu to nemazgājot, samazinot kroku veidošanos un nodrošinot higiēniskāku tīrību.

 • Regulējama temperatūras kontrole.

Vienkāršākas uzbūves veļas mašīnām mazgāšanas temperatūras parasti jau ir iestatītas attiecīgajai mazgāšanas programmai – kokvilnai, sintētikai utt. Augstākas klases veļas mašīnām parasti tiek piedāvāta manuālas temperatūras iestatīšanas opcija, lai jebkuru mazgāšanas programmu būtu iespējams lietot no 15° līdz 95°C aplitūdā. Šī opcija ir ļoti noderīga, ja dod priekšroku veļas mazgāšanai zemās temperatūrās vai tieši otrādi – vēlies veikt higiēnisku mazgāšanu augstā temperatūrā.

Lai taupītu naudu arī pēc iegādes

Veikalā katrai veļasmašīnai ir “pase” jeb informācija ar tās parametriem – energoefektivitāti, centrifūgas apgriezieniem, mazgāšanas kvalitāti, ūdens patēriņu un pat trokšņu līmeni. Sadzīves tehnikas septiņas energoefektivitātes klases apzīmē ar alfabēta burtiem no A līdz G. Labākā ir A klase, kas ne vien palīdzēs samazināt elektrības patēriņu, bet arī saudzēs apkārtējo vidi. Līdz ar jaunākajiem tehnoloģiskajiem risinājumiem, burti tiek papildināti ar “+” zīmēm. Jo tuvāk burts ir alfabēta sākumam un vairāk pievienoto plusu, jo ekonomiskāka ir veļasmašīna.

Salīdzinājumam – A+++ energoefektivitātes klases veļas mazgājamā mašīna elektroenerģiju patērēs par 32 procentiem mazāk nekā A klases.

Klusuma pakāpe

Lielākā daļa aptaujāto iedzīvotāju atzīst, ka viņiem ir svarīgi, lai veļasmašīna darbotos klusi. To noskaidrot ir pavisam vienkārši – marķējumā ir iekļauta informācija par trokšņu līmeni decibelos mazgāšanas un centrifūgas darbības laikā. Par klusu mazgāšanas ciklu var uzskatīt tādu, kas darbojas amplitūdā no 45dB līdz 65 dB, salīdzinājumam – ledusskapis darbojas 50dB. Savukārt centrifūgas darbības skaļuma amplitūda ir no 60dB līdz 70dB, kas pielīdzināma sarunas radītam troksnim.

Ražotāji cenšas dažādi samazināt trokšņu līmeni, piemēram, dažās veļasmašīnās ir iebūvēta vibrāciju reducēšanas tehnoloģija jeb sensori, kas pa veļasmašīnas cilindru pareizi izsvaida drēbes pirms centrifugēšanas, un digitāli invertēts motors, kas kontrolē savas darbības ātrumu atbilstoši mazgāšanas ciklam, un tādējādi veļasmašīna darbojas ievērojami klusāk.

Apsver savas žāvēšanas iespējas

Viens no veļasmašīnu raksturojošiem lielumiem ir centrifūgas apgriezienu skaits minūtē. Maksimums, ko piedāvā ražotāji, ir 1600 apgriezieni minūtē, taču atsevišķos mazgāšanas režīmos to ir iespējams mainīt. Ja mājās ir veļas žāvētājs vai veļa tiek žāvēta laukos uz auklas, tad drēbes nav nepieciešams izgriezt teju sausas un jauno veļasmašīnu var iegādāties ar mazāku apgriezienu skaitu. Pietiks ar 1200 vai 1400 apgriezieniem minūtē.

Apkope

Regulāras apkopes veļas mašīnai ir svarīgas, lai garantētu tās nemainīgu veiktspēju un ilgu kalpošanu. Katrs veļas mašīnas ražotājs iesaka savus apkopes termiņus. Profilaktiskos nolūkos, divas vai trīs reizes gadā, ieteicams veļas mašīnai ļaut izmazgāt pilnu programmas ciklu bez veļas tajā. Uzstādi karstāko mazgāšanas režīmu un pievieno ierasto mazgāšanas līdzekļa apjomu. Šis process palīdzēs veļas mašīnas iekšpusi un izvades caurules saglabāt tīras no netīrumiem, taukiem un cietā ūdens nogulsnēm. Ideālai tīrībai ir vērts izmantot speciālus, ražotāju ieteiktus, veļas mašīnu tīrīšanas līdzekļus.

Uzstādīšana

Vislabāk veļas mašīnas uzstādīšanu atstāt profesionāļu ziņā, jo no pareizas uzstādīšānas ir atkarīga veļas mašīnas pareiza darbība. Tomēr, ja tev patīk remontdarbus veikt paša spēkiem, ir daži priekšnosacījumi, lai šis darbs tiktu izdarīts korekti.

Pirms uzstādīšanas, noņem transportēšanas siksnas, kas parasti atrodas veļas mašīnas aizmugurē.

Ideālā gadījumā veļas mašīna būtu jānovieto uz cieta un stabila grīdas seguma, bet, ja tāds nav pieejams, tad zem mašīnas, pie grīdas ieteicams pieskrūvēt ap 2 cm biezu MDF vai cieta saplākšņa gabalu – tas palīdzēs samazināt mašīnas radīto vibrāciju un pagarinās tās ekspluatācijas laiku.

Pārliecinies vai veļas mašīna ir nolīmeņota un vai santehnikas šļūtenes nav saspiestas vai savītas. Avots: Starcred Estonia