Kādus ziedus izvēlēties katrai dzīves situācijai?

With
Komentāri ir izslēgtiKādus ziedus izvēlēties katrai dzīves situācijai?

Ziedi ir neatņemama svētku sastāvdaļa – tie visu padara labāku. Jebkura dāvana, kas tiek pasniegta ar ziediem, dāvanas saņēmējā izraisa milzīgu prieku. Nenoliedzami, ka ziedu dāvināšana sniedz prieku arī dāvinātājam – ieiet ziedu veikalā un apbrīnot visu to krāšņo skaistumu. Taču kā starp daudzajiem ziedu veidiem neapjukt un izvēlēties īstos?

Šajā rakstā uzzināsiet noderīgu informāciju par ziedu nozīmi un piemērotību konkrētajam cilvēkam, kurš saņems dāvanu vai notikumam. Protams, arī ziedu pasniegšanas brīdis ir svarīgs, tāpēc ņemiet vērā arī to.

Ko nedāvināt?

Mākslīgos ziedus, kā arī sauso ziedu kompozīcijas dāvināt nav pieņemts. Arī pasniegto ziedu skaits ir svarīgs – ziedu skaitam jābūt nepāra skaitlim. Pasniedzot ziedus darījumu cilvēkiem, jāpievērš uzmanība, lai pēc to saņemšanas apģērbs paliktu tīrs, un ērkšķi netraumētu rokas. Cienījama vecuma radiniecei, no kuras ir gaidāms mantojums, neiesaka sūtīt neaizmirstulītes – to var uztvert par ne tik sirsnīgu žestu, kā cerēts.

Daudzi uzskata, ka nav pieņemts dāvināt kaktusus – tas provocējot strīdus starp dāvinātāju un dāvanas saņēmēju, bet, ja dāvanas saņēmējam patīk kaktusi, tad uz priekšu! Jāņem vērā, ka ziedu simboliskā nozīme ne visiem ir svarīga, bet lai izvairītos no nepatīkamām situācijām, ir vērts ņemt vērā ziedu nozīmi.

Ziedi pēc dāvanas saņēmēja

Pirms dāviniet ziedus, ņemiet vērā, ka tie ir rupīgi jāizvēlās pēc dāvanas saņēmēja. Ziediem tomēr ir svarīga loma dažādos mums mīļos dzīves notikumos un svētkos – dzimšanas dienā, izlaidumā, kāzās, Valentīndienā utt. Skaidrs, ka ziedi Valentīndienas apsveikumam atšķirsies no tā, kādi būs piemērotākie ziedi izlaidumam. Tāpēc sāc ziedu izvēli pārdomājot svētkiem piemērotākos ziedus – ziedi Valentīndienai izstaros mīlestību un romantiku, un lieti noderēs klasiskais sārto rožu pušķis. Izlaidumā vēlams dāvināt ziedus, kas ir spilgti un pamanāmi – tā tomēr ir svarīga diena izlaiduma gaviļniekam. Tāpat jāpiedomā par to, lai ziedi ir izturīgi un izlaiduma ceremonijas laikā nenovīst.

Taču, piemēram, dzimšanas dienas svētkos ir grūti izvirzīt vienu pieņemamo ziedu dāvināšanas standartu, jo ir jāsaprot dāvanas saņēmējs un viņa vēlmes. Katram ir sava izpratne par ziedu simbolismu un nozīmi. Gadījumā, ja neziniet, kādus ziedus dāvināt, labāk izvēlēties ko klasisku un vienmēr skaistu.

Dāviniet rozes, ja dāvanas saņēmējam vēlaties izrādīt mīlestību un nezūstošu skaistumu. Izvēlieties klasisku gerberu pušķi, ja vēlieties apsveikumu asociēt ar skaistumu un skaidrību. Uzdāviniet tulpes vai saulespuķes, lai apzīmētu patiesu dzīvesprieku un siltumu. Pavasarī nebaidieties izvēlēties dāvanā narcises, jo tās apzīmē labu garastāvokli.

Ziedi sievietei

Meklējot piemērotākos ziedus sievietei, neskopojieties ar ziedu skaitu. Nevienam nav noslēpums, ka sievietēm patīk saņemt krāsainus, raibus un spilgtus ziedus. Tāpēc pavairojiet šo prieku, izvēloties lielu ziedu pušķi. Katra sieviete to novērtēs un būs bezgala priecīga.

Ja ziniet, ka sieviete, kurai dāvināsi ziedus, ir ieinteresēta ziedu simbolismā, tad gan veltiet ziedu izvēlei lielāku uzmanību. Izvēlieties ziedus, kas izstaro graciozitāti, piemēram, lilijas, un izsmalcinātību, piemēram, orhidejas. Sieviete noteikti novērtēs arī to, ja ziedu pasniegšanas laikā paskaidrosiet savu ziedu izvēli un izteiksiet viņai kādu komplimentu.

Ziedi vīrietim

Ja ziedus plānots pasniegt vīrietim, dāvātajam pušķim ir jābūt vienkāršākam. Ziedi vīrietim var būt klasiski, taču noteikti arī iespaidīgi. Ja vīrieša personība ir noslēgta un klusa, tad pieturieties pie klasiskiem ziediem ar maigiem toņiem, kas apzīmē eleganci. Tomēr, ja dāvanas saņēmējs ir dzīvespriecīgs un nevariet viņu iedomāties nopietnu, tad nebaidieties viņam pasniegt raibus un krāšņus ziedus.

Ziedi kolēģiem

Lietišķā vidē sarkanus ziedus, kā dāvanu kolēģiem, biznesa partneriem un priekšniecībai, nav pieņemts dāvināt. Tas tāpēc, ka sarkanie ziedi tradicionāli tiek uzskatīti par mīlestības un romantisma simbolu. Izvēlieties jebkuras citas krāsas ziedus. Lietišķā vidē ziedu nozīme var ietekmēt dažādu lēmumu pieņemšanu.

Ziedi draugiem

Draugiem izvēlieties jebkurus baltos ziedus – baltā krāsa simbolizē patiesu draudzību. Baltus ziedus dāvina arī jaunām meitenēm vai līgavām, taču, ja ziedus dāvināsiet draudzenei, tad baltā krāsa būs vietā, neatkarīgi no vecuma vai viņas attiecību statusa.

Ziedi ģimenei

Dāvinot ziedus mammai, vislabāk derēs ziedi rozā krāsā. Rozā ziedi simbolizē maigumu un uzticību. Tās var būt rozes, lilijas, tulpes, kā arī dažādi citu ziedu pušķi. Var dāvināt arī margrietiņas – tas ir ģimenes simbols. Tēvam vai mīļotajam vīrietim var dāvināt oranžu, sarkanu vai ķiršu krāsas ziedus, piemēram gladiolas. Šie ziedi simbolizē to, ka jums ir dārgs viņa stiprais plecs, viņa uzticamība un atbalsts. Vēl ar šo ziedu palīdzību jūs vēlat tēvam vai vīram veiksmi. No rudens ziediem tēvam piemērots būs bordo vai violetu toņu asteru pušķis – šie ziedi simbolizē jūsu mīlestību un cieņu pret viņa viedokli.

Ja gladiolas vai asteres jums neizdevās dabūt, pērciet krizantēmas – šie ziedi sola mīlestību par spīti grūtībām un nesaskaņām.

Bērniem ieteicams dāvināt mazus, raibus, spilgtus ziedu pušķīšus, jo lielie pušķi viņiem būs par smagu un tos būs grūti saņemt. Jauniešiem dāvina līdz galam neizplaukušus ziedus – kā jaunības, svaiguma un nevainības simbolu.

Ziedi otrajai pusītei

Mīļotajam cilvēkam visbiežāk dāvina sarkanas krāsas ziedus – sarkanā krāsa simbolizē mīlestību un iekāri. Daudzi vīrieši uzskata, ka dāmām ir pieņemts dāvināt tikai rozes, bet patiesībā sievietes novērtē jebkurus ziedus. Jāņem vērā, ka daudzām dāmām lielākais prieks ir ziedu aplūkošana ikdienā, tāpēc ir vērts izvēlēties ziedu šķirnes, kuras vāzē izdzīvo ilgāk.

Ja mīļotais cilvēks ilgu laiku pavada pie datora, dāviniet augu podiņā. Tā ziedi saglabāsies vēl ilgāk, un rotās darba vietu.

Ziedi kāzām

Kāzās tradicionāli dāvina baltus ziedus, kuriem pievieno daudz zaļumus – tie simbolizē gan līgavas jaunību un skaistumu, gan jaunas dzīves sākumu, un cerību tam, ka kopdzīvē neielavīsies skumjas. Dāvina arī baltas lilijas – tas ir tīrības simbols. Dāvinot šos ziedus pušķī, jūs novēlēsiet jaunajam pārim ģimenes laimi bez strīdiem un savstarpēja aizvainojuma.

Var izvēlēties krēmkrāsas rozes, simbolizējot to, ka jūs dāviniet ziedu pušķi ideālam pārim.

Margrietiņas arī ir laba izvēle – simbols stiprai un mīlošai ģimenei.

Asprātīga dāvana

Asprātīgai dāvanai izvēlieties naudas koku jeb krasulu – tā jūs vēlēsiet materiālo labklājību. Galvenais, neaizmirstiet paņemt no dāvanas saņēmēja kādu monētu – šo augu pēc tradīcijas pārdod, nevis dāvina.

Jāatceras, ka ziedu cena nav noteicošā – galvenais, lai tie būtu svaigi un skaisti. Arī jasmīnu vai ceriņu zars būs lieliska dāvana, tāpat kā pļavas ziedi. Ja zini, ka dāvanas saņēmējam ļoti patīk pavasaris, bet jau ir iestājusies ziema, veikalā pameklējiet narcises, tulpes vai hiacintes, kas atgādinās par drīzo pavasari un iepriecinās.

Ziedi bērēm

Bērēm labāk izvēlēties ziedus bez izteiktas smaržas. Jo cilvēkiem ir izteikta asociatīvā atmiņa uz smaržām, tāpēc, ierodoties uz tik skumju pasākumu ar lielu, izplaukušu smaržīgo liliju pušķi, vēlāk saskaroties ar šiem ziediem citos pasākumos, bieži vien ir tā, ka smarža atsauc atmiņā bēres. Tāpat atceries, ka bērēs ierasts pasniegt grieztos ziedus skaitā, kas ir pāra skaitlis. Izvēloties baltus ziedus, tā vienmēr būs pieklājīga un pareiza izvēle, ja apjūciet lielajā ziedu piedāvājumā. Iegādājoties grieztos ziedus, vienmēr piekodiniet, lai tie būtu ietīti papīrā. Tas svarīgi, lai vēsajos laikapstākļos ziedi pāragri nenosaltu un transportējot paši ziedi nesalūztu un nenobirtu. Arī sēru vainagus, štrausus, pušķus jāietin papīrā. Taču, dodoties jau uz atvadu ceremoniju, papīrs noteikti jāņem nost! Ziedu ietīšana caurspīdīgā papīrā uz bērēm īsti neatbilst mūsu mentalitātei. Izvēloties grieztos ziedus bēru ceremonijai, parasti ziedkātus apsien ar melnu lentu. Lentai ne vienmēr ir jābūt melnai. Bieži melno lentu sien apvienojumā ar baltu lentu. Var izvēlēties arī tumšāku nokrāsu lentas – tumši zaļu, zilu, violetu, tāpat lentu var pieskaņot ziediem. Piemēram, ja izvēlētas četras dzeltenas kallas, tad kātus var apsiet ar dzeltenu un melnu lentu.

Uz krematoriju ir pieņemts doties ar mazāku skaitu ziedu. Visbiežāk cilvēki izvēlas divus vai četrus ziedus. Uz atvadu ceremoniju krematorijā droši var doties arī ar vainagu vai štrausu. Un, ja sirds saka, ka aizgājējam kā pēdējo atvadu gribas aiznest klēpi ar ziediem, tad droši to var darīt. Krematorijai nav ierobežojumu ziedu daudzumam, lai arī daudziem šādi pieņēmumi rodas.

Visbiežāk sēru vainagus izvēlas nest kā atvadu ziedus no vairākiem cilvēkiem kopā. No ģimenes, no darba kolektīva, no draugu loka. To, kādu vainagu izveidot, noteikti vajadzētu izrunāt savā starpā un tad ar floristu vienoties par krāsām, ziediem, to izvietojumu. Tradicionāli ir pieņemts, ka vainags ir apaļš, uz skuju pamatnes, bet arī vainagu mode mainās, ieklausoties palicēju vēlmēs un tajā, kādu vainagu viņi vēlētos nest kā pēdējo atvadu sveicienu.

Vainagos parasti izvēlas likt arī sēru lentas. Izvēloties par labu sēru lentām, būtu jāzina, ka uz sēru lentas nevajadzētu rakstīt palicēju vārdus. Piemēram, mazdēlam ir nomiris vectētiņš un uz lentas mazdēla darba kolektīvs raksta viņa vārdu. Tas gan nav rakstīts likums, tomēr īsti labi tā nebūtu darīt. Uz lentas ierasts norādīt aizgājēja vārdu vai piederību, bet otrā pusē lentai raksta, no kā vainags pasniegts. Uz lentām raksta arī dzejas rindas vai kādus vārdus, ko gribas pēdējo reizi teikt. Jāapdomā teksta garumu – jo garāks būs teksts, jo sīkāka būs druka uz lentas, lai to ietvertu. Un, jo sīkāka druka, jo grūtāk salasāms būs teksts.

Ziedu simbolisms

Zinātāji apgalvo, ka katram ziedam ir sava, īpaša nozīme.

Neatvērušies ziedi jeb pumpuri simbolizē nākotni, cerības.

Atvēries zieds — tagadni.

Ziedu sēklotnes — domas par pagātni.

Balta roze un balta lilija — nevainības, garīguma simbols.

Sarkana roze — mīlestība.

Dzeltena lilija — lepnība un augsta pašvērtība.

Jasmīni — draudzība.

Ceriņi — iemīlēšanās.

Dālija — jaunumi, pārmaiņas.

Lavanda — atklātība, vēlme pēc atklātas sarunas.

Neaizmirstulītes — patiesas jūtas, sirsnība: “Atceries, jo es atceros!”

Astere – mana mīlestība ir patiesa.

Kliņģerīte ― pēc bēdām nāk prieki.

Neļķe ― es vairs neesmu brīvs/brīva.

Saulespuķe ― vai tava lepnība ir nelokāma?

Ziedu pušķi

Īpaša simboliska nozīme senāk piešķirta arī krāsu salikumam ziedu pušķī.

Violeti zils — draudzība, atmiņas, cieņa.

Zeltaini dzeltens — bagātība, greznība.

Sarkanīgi dzeltens — neuzticēšanās.

Bāli dzeltens — neuzticība.

Balts ar zilu — gudrība.

Balts ar spilgti sarkanu — piedošana.

Zils ar sarkanu — saprāts un noturīgas jūtas.

Patiesība, kuru der zināt

Lielākoties krāsu un ziedu simbolika Rietumos un Austrumos ir līdzīga, tomēr bez atšķirībām neiztikt. Piemēram, mums sēru krāsa ir melna, bet Japānā — balta. Eiropā dzeltena krizantēma var nozīmēt viltīgus nolūkus, bet Japānā šis pats zieds simbolizē nemirstību, slavu, cēlsirdību.