Kāpēc un kā izvēlēties grāmatu skapi

With
Komentāri ir izslēgtiKāpēc un kā izvēlēties grāmatu skapi

Grāmatu novietošanai un uzglabāšanai cilvēki izvēlas visdažādākās mēbeles. Šajā rakstā pastāstīsim par speciālu grāmatu skapju jeb plauktu priekšrocībām, to veidiem un kopšanu.

Ir dažādi mājokļi – citos nav nevienam grāmatas, citos tās ir dažas – izvēlētas, lai apliecinātu saimnieka gaumi, tām parasti ierādīta goda vieta un ne vienmēr tās tiek arī lasītas, ir izmeklētas nedaudzu grāmatu kolekcijas, mērķtiecīgi veidotas vai mantotas lielas grāmatu kolekcijas un arī nesistematizēts mājas esošs liels grāmatu daudzums. Nereti cilvēkam mājās ir daudz grāmatu saistībā ar profesiju – zinātniekiem, pētniekiem, arī pedagogiem, mediķiem, gidiem un daudziem citiem. Un vienmēr darbs labāk veicas, ja nepieciešamie darba instrumenti ir ērti izmantojami – šajā gadījumā grāmatām izvēlētas piemērotas mēbeles.

Gādājot mēbeles grāmatām jāņem vērā iepriekš minētās nianses – grāmatu apjoms mājās un to pielietošanas veids un biežums. Izejot no tā pasūtītājs kopā ar meistaru izvēlas grāmatu skapja, plaukta jeb plauktu sistēmas konfigurāciju, gadījumā, ja grāmatu skapis tiek pasūtīts pie mēbeļu meistara nevis pirkts veikalā. Un vēl viena būtiska lieta ir, kādā veidā šis skapis tiks pirkts – pa naudu, kas ir sakrāta vai kredītā. Ja plānojat pirkt skapi kredītā, tad lieti noderēs tādi pakalpojumi kā patēriņa kredīti, kuri ļauj nopirkt tagad, bet atdot vēlāk.

Kvalitāte

Viena no svarīgākajām – kvalitāte. Pasūtot mēbeles grāmatām pie meistara, viņš ieteiks labāko materiālu, kurš spēs noturēt paredzamo grāmatu svaru, jo grāmatas ir specifiski uzglabāšanas priekšmeti, kas kopumā rada lielu slodzi mēbelēm. Nereti mēdz būt tā, ka pārdošanā tiek piedāvāts grāmatu skapis, bet, kad iedziļinās tā uzbūvē un noskaidro, no kāda materiāla tas izgatavots, kļūst skaidrs, ka, labākajā gadījumā tajā var ievietot dažas dekoratīvas grāmatas, jo, saliekot to pilnu, plaukti var izliekties vai pat pārlūzt.

Izgatavojot grāmatu skapi, tāpat kā jebkuras citas mēbeles, pēc pasūtījuma, ir iespēja pašam noteikt tā dizainu, krāsu, materiālu, plauktu skaitu un lielumu, piemērot to konkrētai telpai un konkrētai funkcijai. Šo punktu piepildījums atsver grāmatu skapja izgatavošanas cenu, jo tad šis skapis pilnībā atbilst tieši jūsu vēlmēm.

Grāmatu skapjiem un plauktiem ir dažādi veidi:

  • Nelieli, pie sienas stiprināmi plaukti – noderīgi nedaudzu grāmatu īpašniekiem dekoratīvai grāmatu eksponēšanai vai biežāk lietojamo grāmatu novietošanai;

  • Stacionāri plaukti apmēram pus istabas augstumā vai visas istabas augstumā, tos vislabāk ieteicams stiprināt pie sienas, ņemot vērā, kāds svars tiem jānotur;

  • Grāmatu plauktu sistēmas jeb grāmatu skapis – tas var sastāvēt no vairākiem kopā savienotiem plauktiem, plaukti var būt aizsegti ar stikla durtiņām, var būt pievienotas dažādas papildus detaļas, kas atvieglo plaukta lietošanu – izvelkamie paliktņi utml.

Izmēri un funkcionalitāte

Grāmatu skapja dziļumam nevajadzētu pārsniegt standarta grāmatas izmēra platumu (par tādu var pieņemt A4 formāta platumu – 21 cm) – vienīgi tik, lai grāmatas būtu ērti ieliekamas un izņemamas.

Ja grāmatu skapja platums pārsniedz aptuveni 60 cm, vēlams plauktiem veidot starpsienas, lai nodrošinātu to, ka grāmatu skapis iztur lielo svaru. Tas, protams, jāsaskaņo ar skapja dizainu un kopā ar meistaru jārod piemērotākais risinājums.

Grāmatu skapim vēlams izmantot mazliet lielāka biezuma plauktus nevis standarta 1,5 cm, lai nodrošinātu tā svara izturību.

Par funkcionālu ekstru uzskatāmas stikla durtiņas grāmatu plauktiem, kas pasargās no biežas putekļu slaucīšanas, taču tās kopā ar mehānismu var ievērojami palielināt grāmatu skapja izmaksas. Tomēr šāds skapis būs pilnvērtīgs mantojums arī nākamajām lasošajām paaudzēm.

Kopšana

Cik daudz putekļu krāsies uz grāmatām, atkarīgs no tā, cik tīrs ir mājoklis. Apdzīvotā pilsētas dzīvoklī putekļi uzkrāsies vairāk nekā meža ieskautā vasarnīcā vai lauku mājā.

Savukārt, ja, sekojot tehnoloģiju laikmeta tendencēm, lasīts tiek retāk un grāmatu plauktam vairāk ir dekoratīva loma, arī tā ir droša pazīme, ka sen nekustinātās grāmatas noteikti būs noputējušas. Jo poraināks un vecāks grāmatu lapu papīrs, jo vairāk putekļu tas būs uzkrājis. Tāpēc, ja esi kļuvis par senu grāmatu īpašnieku, arī šīs grāmatas pirms likšanas plauktā vajadzētu notīrīt un pavēdināt.

Tomēr neatkarīgi no tā, kādā telpā atrodas grāmatplaukts, vismaz reizi pusgadā vai gadā grāmatas būtu jāizņem no plaukta, lai veiktu pamatīgāku tīrīšanu – noslaucītu priekšējo vāku, aizmuguri, augšu, apakšu un sānu malas. Savukārt lauku mājās būtu jāpadomā ne vien par putekļu tīrīšanu, bet arī regulāri jāvēdina telpa, kurā atrodas grāmatas.

Šādās ēkās nereti nav ierīkota centrālapkure un gaiss mēdz būt mitrāks vai sasmakt. No tā var ciest arī grāmatas. Tāpat būtu jākopj arī grāmatu plaukti. Īpaši šai kopšanai jāpievērš uzmanība mājās, kuras ziemas sezonā ir neapdzīvotas. Vēsums grāmatām par sliktu nenāks, taču mitrums gan.

Grāmatplauktu tīrīšana ir ļoti laikietilpīgs darbs. Tajā parasti ietilpst grāmatu izņemšana no plauktiem un atputekļošana, grāmatu plauktu virsmu notīrīšana un grāmatu ievietošana atpakaļ plauktos.

Izsūkt ar putekļsūcēju ir vienkāršākā un tīrākā metode, lai atbrīvotos no putekļiem, kas sakrājušies uz grāmatām. Tās galvenā priekšrocība – putekļi nelidos pa gaisu un nepārvietosies uz citu vietu telpā. Ja tā ir ikdienišķa uzkopšana, neizkustinot grāmatas no plaukta, to augšpuses un grāmatplaukta maliņas var izsūkt katrā mājas tīrīšanas reizē. Tomēr svarīgi būtu atcerēties, ka, tīrot grāmatas, putekļsūcējs jāieslēdz uz minimālo jaudu, kā arī tam jāpievieno uzgalis ar ļoti maigu, vislabāk dabisko saru, birstīti.

Var izvēlēties arī birstīti, kas paredzēta ļoti kvalitatīvu un smalku audumu tīrīšanai. To pēc putekļu tīrīšanas var izmazgāt un izžāvēt. Ja lieto raupju plastmasas saru uzgali, grāmatu lapas tikt saskrāpētas. Turklāt pārbaudīt grāmatai paredzēto birstīti uz rokas ādas nebūs uzticams rādītājs.

Noder arī maigu saru slotiņa vai antistatiskā lupatiņa. Tad gan jārēķinās, ka, nepareizi tīrot, putekļi no grāmatām pazudīs, bet pieputēs visa telpa. Tāpēc, ja grāmatas ieplānots tīrīt šādā veidā, praktiski būtu sagatavot vietu, kur notiks grāmatu tīrīšana – uz grīdas vai ārā uz zemes izklāj polietilēna plēvi, bet tai pa virsu uzklāj ļoti viegli samitrinātu palagu. Tad grāmatas izņem no plaukta un ne augstāk kā 30 centimetru attālumā no palaga katru grāmatu neatverot tīra. Birstīte tikai viegli jāpiespiež un jātīra, velkot no vienas malas uz otru, nevis šurpu turpu. Šādi tīrot, putekļi krāsies uz mitrā palaga.

Nevajag piemirst arī par grāmatu plauktu higiēnu. Kad grāmatas izņemtas, plauktus var izsūkt vai notīrīt ar lupatiņu – no sākuma mitru, tad ar sausu. Tāpat noderēs arī antistatisks līdzeklis, kas atvairīs putekļus no plaukta virsmas. Tīrot plauktus, var sākt arī ar neērtāko pozīciju – augšējo plauktu. Maldīgs ir uzskats, ja tīrīsim no augšas, pēcāk putekļi no apakšas celsies uz augšu. Ja tīra lēni un rūpīgi, tā nenotiks.

Ja grāmatas atrodas plauktā aiz stikla, gaisa plūsma būs ierobežotāka un putekļi krāsies mazāk, tomēr arī šādi plaukti pieput. Turklāt, jo vairāk brīvas vietas plauktā, jo bagātīgāk uzkrāsies putekļi. Iekārtojot jaunu grāmatplauktu, svarīgi atcerēties, ka tam jābūt ne vien stabilam, bet to nevajadzētu novietot ļoti tuvu sienai. Tā ir samērā izplatīta kļūda.

Ja plaukts būs novietots tieši pie sienas, grāmatas darbosies kā papildu filtrs, kas aizkavē gaisa cirkulāciju, un siena kļūs mitra. Īpaši bīstami tas ir, ja grāmatplaukts novietots pie ēkas ārsienas vai telpā, kurā jau ir tendence uz paaugstinātu mitrumu. Uz šādas sienas radīsies labvēlīgs mikroklimats arī pelējumam. Ideālā variantā plaukts jānovieto aptuveni 10 centimetru attālumā no sienas, lai gaiss var brīvi cirkulēt ap grāmatām.

Kaitēkļi, kas mīl grāmatas

  • Pilsētās lielākā problēma ir smilšainās ielas, kas veicina putekļu rašanos, taču lauku mājās biežāk sanāk saskarties ar pelēm, kurām ļoti garšo grāmatas, kā arī ar mitrumu, kas rada pelējumu plauktos un gan sabojā arī pašas grāmatas.

  • Ja grāmatplauktā konstatēts pelējums, grāmatas vajadzētu nekavējoties izņemt, plauktu iztīrīt ar dezinficējošām salvetēm un pavēdināt. Savukārt, ja pelējums skāris arī kādu grāmatu, to plauktā atpakaļ vairs nevajadzētu likt. Īpaši tad, ja gaiss joprojām būs mitrs un silts, pelējums izplatīsies ļoti ātri. Šādu grāmatu var pārvietot uz sausu telpu vai mazliet izlikt pavēdināties laukā, bet ne tiešos saules staros.

  • Līdz ar pelējumu un mitrumu plauktā var iemājot arī ķirmji, kodes, sudraba zivtiņa jeb sudrabainā zvīņene, kuri iecienījuši mitras vietas, kā arī papīru. Pirmā palīdzība būtu samazināt mitruma līmeni, vēdinot un apsildot telpu, kā arī pareizi novietot grāmatu plauktu. Ja tas nav iespējams, grāmatplauktu pēc iztīrīšanas pārvietot uz citu, piemērotāku telpu. Noteikti ar steigu būtu jālikvidē arī kukaiņu perēkļu vietas. Tam labi noderēs saimniecības preču veikalos nopērkamās kukaiņu mājiņas.

Tomēr pieredzējuši grāmatu restauratori neiesaka pie grāmatu pelējuma likvidēšanas ķerties pašam, bet pēc padoma vērsties bibliotēkās vai pie zinošiem speciālistiem.