Krāsu ietekme un nozīme mūsu dzīvē

With
Komentāri ir izslēgtiKrāsu ietekme un nozīme mūsu dzīvē

Krāsas ietekmē mūsu dzīvi bieži vien vairāk, nekā spējam aptvert ar prātu. Tās ieņem nozīmīgu vietu arī mūsu valodā. Krāsas bieži izmantojam, lai raksturotu fizisko pašsajūtu, izjūtas vai attieksmi, pat garīgo pieredzi. Bet kas īsti ir krāsas? Un kā varam tās izmantot, lai uzlabotu savu dzīvi? Par to šajā rakstā.

Krāsas un to ietekme

Krāsas var izmantot organisma dziedināšanai un veselības nostiprināšanai, tāpat arī — lai stimulētu apziņas dziļākos līmeņus. Katrai krāsai ir sava unikāla iedarbība — gan stimulējoša vai nomācoša, gan konstruktīva vai destruktīva.

Kāda konkrēta krāsa mūs var iespaidot pozitīvi, rosināt uz enerģisku darbību u.tml., bet, iespējams, šī pati krāsa kādam citam var šķist pilnīgi nepieņemama, pat nelabvēlīgi iedarboties uz cilvēka psihi un fizisko stāvokli. Tas, kā mēs jūtamies ikdienā, iespējams, daudzos gadījumos ir atkarīgs arī no tā, kāda krāsa dominē vietā, kurā mums nākas pavadīt savu laiku.

Kāda konkrēta krāsa var gan uzjundīt enerģiju un palielināt mūsu darba spējas un radošo domāšanu, gan gluži pretēji — nomākt to un padarīt mūs nogurušus un nervozus. Savukārt dienā uzkrātā pieredze un sajūtas iespaido zemapziņu un sapņus. Iespējams, nodrošinot savā tuvumā patīkamu krāsu gammu, pat neapzināti varam ietekmēt savas sajūtas naktī, kas izpaužas sapņu veidā.

Krāsas iedarbojas uz cilvēka redzi, jūtām, fizioloģisko stāvokli un darbību. Bieži vien krāsas var noteikt cilvēka vēlmes un garastāvokli. Tāpēc krāsu problēmu izpratnē ļoti svarīgs ir psiholoģiskais aspekts. Iepazīstot krāsu simbolisko un psihofizioloģisko valodu, cilvēks labāk orientējas krāsu pasaulē, iemācās tās atbilstoši izmantot dažādās situācijās, lai palīdzētu gan sev, gan citiem. Krāsa daudzos gadījumos var dziedēt, pozitīvi rosināt, bet citā situācijā — arī nelabvēlīgi iedarboties uz cilvēka psihi un fizisko stāvokli. Krāsu lietojums praksē ir cieši saistīts ar cilvēka emocionālajām izjūtām. Krāsa var priecēt, nobiedēt, uzmundrināt, šokēt.

Cilvēka individuālā konstitūcija, temperaments un dzīves pieredze var būt noteicošie faktori, kāpēc viena un tā pati krāsa var tik atšķirīgi iedarboties uz dažādiem cilvēkiem. Krāsa, kas vienam ir labvēlīga, maigi stimulējoša, otram var būt par daudz uzbudinoša. Vai arī tonis, kas vienam šķiet patīkams un nomierinošs, var būt pilnīgi vienaldzīgs otram. Kaut gan krāsu objektīvā iedarbība uz visiem ir vienāda, subjektīvās reakcijas var būt dažādas. Cilvēka krāsu izjūta var mainīties atkarībā no psihoemocionālā stāvokļa, un tas liecina par krāsu un emociju mijiedarbību.

Psiholoģijā tiek izsvērtas divas galvenās krāsu kategorijas: siltās un vēsās krāsas.

  • Siltās krāsas – sarkana, dzeltena, oranža – var uzdzirkstīt dažādas emocijas, sākot no komforta un siltuma, bet tikpat labi tās var būt arī straujas dusmas un naidīgums.

  • Vēsās krāsas – zaļa, zila, violeta – uzdzirkstī miera sajūtu, bet vienlaikus var iedarboties arī skumji.

Krāsu psiholoģija var tikt piemērota arī ikdienas dzīvē. Piemēram, ja plāno atkārtoti krāsot mājā sienas, vari izvēlēties krāsu pēc savas patikas. Tomēr, apsverot dažādu krāsu psiholoģiju pamatelementus, var izvēlēties daudz efektīvāku krāsu un kā turpmāk sienas ietekmēs tavu garastāvokli un emocijas.

Krāsu iedarbība

Katram cilvēkam ir unikāla enerģijas sistēma. Krāsu kombinācijas vēlams būtu piemērot katram cilvēkam atsevišķi.

Apskatīsim biežāk izplatītās krāsas.

Sarkanā krāsa

Sarkanā krāsa ir vispersoniskākā krāsa no visām. Pazīstama kā enerģijas stimulants un, palielinoties sarkanā daudzumam, proporcionāli palielinās arī enerģijas daudzums. Sarkanais pievērš sev uzmanību un, saprātīgi izmantojot sarkanus akcentus, ļauj cilvēka redzei fokusēties uz izcelto objektu. Šī krāsa stimulē vielmaiņu, paātrina elpošanu, svīšanu, apetīti un paaugstina asinsspiedienu. Sarkans ir spēcīga vīriešu kārtas krāsa. Sarkanā krāsa visātrāk no visām zaudē savu spilgtumu tumšos apstākļos. Sarkans izceļ attēlus un tekstu, padarot objektus optiski lielākus, tomēr ne tik spēcīgi kā dzeltenā krāsa . Spilgti sarkana var būt kaitinoša, ja to lieto pārlieku lielos laukumos un ir noderīga vairāk kā ikonu krāsa, lai mudinātu cilvēkus rīkoties ātri. Apetīti stimulējošā sarkanā ir noderīga, lai veicinātu produktu noietu, kas saistīti ar enerģiju: dzērieni, vieglās automašīnas, sports un spēles utt. Izmantojot sarkano ar zaļo var panākt stiprāku abu krāsu aktivitāti, taču šāda kombinācija labāk noder fona akcentos, lai izceltu visu pārējo. Bet vislabāk izvairīties no spilgti zilas un koši sarkanas krāsu kombinācijas, jo tā ir ļoti nogurdinoša acīm.

Rozā krāsa

Rozā krāsai piemīt harmonizējoša un balansējoša iedarbība. Radošās domāšanas krāsa. Sirdsskaidrība un mīlestība. Rozā krāsa simbolizē sievišķību, harmoniju, mīlestību, draudzību, atbalstu, spēju piedot un saprast otru. Rozā krāsa tiek uzskatīta par ļoti dziedinošu krāsu, jo tā nomierina un rada komforta sajūtu. Lai gan šī krāsa ir gaišāka par sarkano krāsu, tomēr arī rozā krāsa simbolizē spēku, enerģiju un panākumus, lai arī vieglākā un maigākā līmenī.

Baltā krāsa

Baltā krāsa reprezentē tīrību un neitralitāti. Ārsti nēsā baltus halātus, līgavas parasti izvēlas baltas kleitas un balts žogs ieskauj drošas un laimīgas mājas. Pilnībā baltas telpas rada, lai arī plašu tomēr neomulīgu atmosfēru. Balts ir noderīga kā fona vai akcent krāsa, jo tā lieliski izceļ citas krāsas. Acs uztver baltu kā spīdošu/gaismas krāsu. Šī krāsa var reprezentēt augsto tehnoloģiju vienkāršību un medicīnisko preparātu drošību un tīrību.
Baltā krāsa attīra organisma enerģijas. Tā ir aizsargkrāsa, jo attīra, harmonizē un nostiprina imunitāti. Baltā krāsa simbolizē garīgumu, mieru, aizsardzību, drošību, ticību, godīgumu un kārtību. Šī krāsa raisa pozitīvas domas, tā aizsargā un stiprina ticību. Baltā krāsa lieliski saskaņojas ar citām krāsām, tā ir labs citu krāsu pamats, jo baltā krāsa ļoti labi izceļ citas krāsas. Šī krāsa ir neitrāla un nekonkurē ar citām krāsām, tāpēc to var apvienot gan ar siltām, gan ar aukstām krāsām.

Melnā krāsa

Melnā krāsa simbolizē saturīgumu, apslēptas bagātības, formalitāti, spēku, tā asociējas ar eleganci un šarmu. Melnā krāsa ir tā, kas vislabāk ļauj izcelties citām krāsām. Pārējās krāsas uz melna fona kļūst spilgtākas, izteiktākas, palielinās kontrasts, kas ļauj izcelt galveno. Melnā krāsa ir autoritatīva, jo melnais var izraisīt spēcīgas emocijas, ja tiek lietots pārlieku lielos laukumos. Klasiska apģērbu krāsa, jo tā padara valkātāju tievāku, izglītotāku. Mākslā un jo īpaši gleznošanā ir pieņemts melno neuzskatīt par krāsu, jo tā rodas, sajaucot visus krāsu toņus kopā, un dabā vienmēr ir ar kādas citas krāsas pieskaņu. Melns ir lieliska tehniskā krāsa, ko lieto lai piešķirtu augstas klases produktiem noslēpumainību un samazinātu izmēru. Melns fons var pastiprināt perspektīvu un dziļumu un palīdz vieglāk uztvert tekstu. Tāpat kā pelēko, melno var lietot, lai eksponētu mākslu un fotogrāfijas, jo tā nekonfliktē ar citām krāsām. Lielos daudzumos melnā krāsa rada nomācošu efektu.

Dzeltenā krāsa

Dzeltenā krāsa izceļas ar optimismu, gaišumu un laimi. Zelta dzeltenās nokrāsas vēsta par veiksmīgu nākotni. Dzeltens izceļas uz pārējām krāsām ar savu optimismu un enerģiju, kā arī rosina uz radošumu. Šī krāsa stimulē mūsu nervu sistēmu, aktivizē atmiņu, mudina uz komunikāciju, kā arī aktivizē muskuļu darbību un pievērš uzmanību. Dzelteni objekti uz citu krāsu fona rada priekšstatu par tuvāku attālumu kā pārējās krāsas. Tā ir vispamanāmākā krāsa. Skolēni, kas mācās dzeltenās telpās, ir veiksmīgāki eksāmenos. Saulains dzeltenais var tikt izmantots, lai veicinātu apetīti, it īpaši kombinācijās ar citiem augļu un dārzeņu toņiem, kā arī var tikt izmantots bērnu un izklaides produktos kā akcents. Izmantota pārmērīgi lielā apjomā, dzeltenā krāsa var būt uztraucoša un veicināt nemieru. Psiholoģiski šī krāsa negatīvi ietekmē mazuļus jo tie visvairāk raudās dzeltenās telpās.


Zelta krāsa– simbolizē bagātību, dižciltību un labklājību.

Oranžā krāsa

Oranžā krāsa ir tuvs sarkanā radinieks (sarkanās un dzeltenās krāsas sajaukums), rada vairāk pretrunas, kā jebkura citas krāsas nokrāsa. Tā izsauc vai nu stipru patiku vai negatīvu asociāciju, un neatstāj vienaldzīgos. Oranžs izstaro siltumu un enerģiju. Interesanti, ka oranžam ir ļoti plašs nokrāsu daudzums: kā terakota, persiku, rūsas, apelsīnu. Ēdināšanas iestādēs oranžo izmanto kā apetītes stimulētāju, kas palielina pasūtītā ēdiena daudzumu. Lai arī oranžs ir mazāk aktīvs par sarkano, tas stimulē skābekļa piegādi smadzenēm, kā arī veicina uz garīgu aktivitāti. Populāra krāsa jauniešu vidū. Oranžs fons optiski pietuvina attēlus un ļauj tiem šķist lielākiem, bet ir jāizvairās no pārlieku lielas oranžās lietošanas. Noderīga krāsa, lai izceltu nozīmīgus pārtikas produktus un rotaļlietas. Oranžais ļoti ātri zaudē savu aktivitāti tumšos apstākļos.

Zilā krāsa

Zilā krāsa ir mīļākā krāsa vairāk nekā pusei pasaules iedzīvotāju – tā ir vispatīkamākā krāsa vairumam kultūru. Zilo uztver kā uzticamības, pastāvības un apņēmības simbolu. Tā ir debesu un jūras krāsa. To uzskata par konstantu cilvēka dzīvē. Kā kolektīvā gara krāsa, tā veicina uz mieru un var likt organismam izstrādāt ķīmiskas vielas, kas ir nomierinošas, taču ne visas zilās nokrāsas ir mierīgas. Elektrozilais vai tirkīzs ir dramatisks un dinamisks, kas uzmundrina. Izmantojot dažas zilās nokrāsas par lieku lielā apjomā, var radīt priekšstatu par aukstumu un vienaldzību. Zilo vismazāk par citām krāsām var attiecināt tikai uz vienu dzimumu, jo gan vīriešus, gan sievietes krāsa uzrunā līdzīgi. Ir uzskats, ka zils palēnina vielmaiņu un nomāc apetīti. Zils nepiepūlē acis un atvieglo to koncentrēšanos, ja attēli un objekti izvietoti uz zila fona. Tiek izmantota mājas lapām, kas saistītas ar tehnoloģijām, medicīnas iekārtām, tīrību, gaisu, ūdeni, korporācijām un autorūpniecību. Zilo vislabāk izceļ sarkanā un dzeltenā krāsa. Kombinējot gaišo ar tumši zilo, pastiprina uzticamības efektu.

Zaļā krāsa

Zaļā krāsa ir otra vispopulārākā krāsa cilvēku starpā, jo ir visizplatītākā redzes lokā. Zaļā ir dabas pasaules krāsa, kas ir ideāls fons interjera dizainam, jo mēs esam pieraduši redzēt to it visur. Dabīgi zaļais ir no meža nokrāsām līdz laima spilgtajam, tiek uztverts kā nomierinošs un atsvaidzinošs, ar dabisku zilā un dzeltenā pieskaņu. Zaļo uztver kā ekoloģijas un miera simbolu. Zaļā krāsa pazemina asinsspiedienu un nomierina nervu sistēmu, nomierina un stimulē prātu, veicina radošumu un nomāc apetīti. Tā arī ļauj acīm vieglāk uztvert priekšmetus, uzlabo redzi. Attēli uz zaļa fona rada attālinātības iespaidu.

Violetā jeb lillā krāsa

Violetā krāsa iemieso sevī līdzsvaru starp sarkano aktivitāti un zilo mieru. Misticisma un karalisku īpašību piepildīta, violetā bieži vien ir radošu un ekscentrisku cilvēku, kā arī pusaudžu meiteņu iemīļota krāsa, padarot, to par efektīvu krāsu, veicinot jauniešu produktu pārdošanu. Gaiši violetā lietojums noder, veidojot dizainu, kas paredz uzrunāt sieviešu auditoriju. Tautā gaiši violeto mēdz uzskatīt arī par vecmeitu krāsu. Pārmērīga lillā lietošana var veicināt cilvēku kļūšanu īgniem un radīt nepatiku pret apkārtni. Lillā ir izteikta polarizācijas krāsa, un tā vai nu patīk vai ne.

Pelēka krāsa

Pelēkā krāsa ir mūžīga, praktiska un glauna. Pelēkā krāsa simbolizē reālismu, apvienošanos, uzticību, profesionalitāti, izturību, kvalitāti un stabilitāti. Šī krāsa ir kā tilts starp balto un melno, kā starpstadija. Pelēkā krāsa nekad nav pirmajā vietā, tā ir kā piedeva citām krāsām. Pelēkā ir neitrāla krāsa, tā nepievērš sev uzmanību, rada stabilitātes izjūtu cilvēkā, jo norobežo viņu no apkārtējās pasaules un rosina uz atturīgumu, savaldību, noslēgtību. Izplatītākā uzvalku krāsa. Pelēkā krāsa labi sader ar jebkuru citu krāsu. Kaut arī pelēkais tiek bieži nēsāts ikdienā, cilvēki to reti nosauc par mīļāko, jo tā asociējas ar zaudējumiem un depresiju. Pelēkā krāsa ir vispateicīgākā fona krāsa spilgtiem un raibiem priekšmetiem, jo tā nepretendē uz pamanīšanu.
Interjerā iekļaut pēc iespējas minimāli, jo tā pazemina intelektuālās un darbības spējas.

Brūnā krāsa

Brūnā krāsa ir zemes krāsa, tā simbolizē vienotību, uzticību, mērenību, pārliecību, rūpes un ticību saviem spēkiem. Tā ir konservatīva krāsa – nomierinoša, savaldīga un droša. Tā ir smagnējākā krāsa starp visām, tādēļ nav vēlams izmantot interjeros, kuru mērķis ir panākt vieglumu, plašumu un gaišumu. Nēsājot brūnu apģērbu, tas var likt nēsātājam šķist vecākam, nekā tas ir patiesībā. Brūna krāsa ir neizteiksmīga, ja tā tiek izmantota viena pati bez tekstūras vai citas krāsas, kas to izceļ. Tā ir piemērota, lai reklamētu ēdienu un produktus, kas paredzēti atpūtai un darbam brīvā dabā.

Krāsu terapija

Krāsu izpausmes spēku jau pirms tūkstošiem gadu aprakstījuši Ēģiptes priesteri, savos ziņojumos viņi min pamatkrāsas – sarkano, dzelteno, zaļo, – bet pārējās krāsas ir šo trīs pamatkrāsu maisījums.

Krāsām piemīt īpašs dziedinošais spēks. Krāsu ārstnieciskā iedarbība ir saistīta ar noteikta garuma viļņu svārstību ietekmi uz mūsu orgāniem un psihiskajiem centriem. Apkārtējās vides krāsu gammas var ietekmēt cilvēka emocionālo stāvokli. Cilvēka acis uztver gaismas krāsas un tās svārstības, kas iedarbojas uz cilvēku fizioloģiski un psiholoģiski.

Gaisma un tajā esošās krāsas ir dzīvības spēks, kas piedalās visās organisma norisēs. Gaisma stimulē šūnu augšanu, ietekmējot endokrīno un nervu sistēmu. Dažādie krāsu izstarojumi veicina dzīvā organisma šūnās ķīmiskās reakcijas.

Cilvēka ādu var salīdzināt ar antenu – tā uztver informāciju no ārpuses un nodod to tālāk organisma iekšējām struktūrām. To jau izsenis novērojuši un zinājuši dziednieki un senie ārsti. Arī acis uztver gaismas krāsas un tās svārstības, kas iedarbojas uz cilvēku fizioloģiski un psiholoģiski. Tāpēc senajā Ķīnā, Ēģiptē, Indonēzijā, Peru, Indijā izveidojās tāda medicīnas nozare kā krāsu terapija.

Krāsu terapija balstīta uz septiņām varavīksnes krāsāmkas katra atbilstoši ar savu vibrāciju iedarbojas uz cilvēka enerģētiskajiem centriem- čakrām un harmonizē iekšējo pasauli. 

Pitagors un Paraceltus plaši aprakstījuši varavīksnē saskatāmās septiņas krāsas, turklāt ar izsmeļošu paskaidrojumu:

  • sarkanā – vara, valdība, autoritāte, slava, atzinība;

  • oranžā – zinības, pētījumi, domu asums;

  • dzeltenā – inteliģence, saimnieciskums, nauda;

  • zaļā – harmonija, pareizs dzīvesveids, daudzveidība;

  • zilā – ideālisms, uzticība, padevība, reliģija;

  • indigo – mīlestība, gudrība, ārstniecība, reliģija, kultūra;

  • violetā – ceremonijas, rituāli, maģija, greznība.

Cilvēki reaģē uz krāsām dažādi. Krāsu terapijā ir ir jāorientējas uz noteiktu slimnieku, nevis uz slimību, tāpēc vienu un to pašu slimību diviem dažādiem pacientiem var izārstēt ar atšķirīgām krāsu kombinācijām. Krāsu terapijā jāņem vērā arī ārstēšanas laiks, klimats, pacienta vecums, temperaments, garīgais noskaņojums un attīstība, asinsspiediens un citi faktori. Slimojot svarīgi krāsu uzņemt arī ar barību svaigā veidā (nevis ceptu, vārītu, konservētu, jo tā tiek vājināta krāsas iedarbība).

Ja slimība izpaužas ar karstumu, jāizvēlas barība, kas sastāv no vēsiem, tas ir, ziliem, toņiem. Turpretī slimības, kas raksturojas ar aukstumu, jāārstē ar sārtas krāsas barību.
Krāsu uzņem arī dzerot, iepriekš ar attiecīgu krāsu 15–30 minūtes apstarojot ūdeni. Vislabāk ūdeni apstarot ar saules stariem. Ja ūdeni apstaro ar noteiktas krāsas starojumu, rodas ķīmiskas norises, kas maina tā garšu. Ar zilu krāsu apstarots ūdens kļūst it kā vēsāks un svaigāks, bet ar sarkano – negaršīgāks, it kā būtu sastāvējies.
Krāsu terapijā ietilpst arī mazgāšanās, ūdenim pievienojot slimībai atbilstošu krāsu, biežāk aromātiskas eļļas veidā. Mazgāšanās aromātiskas krāsas ūdenī nedrīkst pārsniegt 30 minūtes.

Varavīksnes krāsu spektrs ir no sarkanās līdz violetai krāsai. Šīm septiņām varavīksnes krāsām atbilst arī galvenie dziedzeri cilvēka organismā, ar tiem atbilstošiem enerģijas centriem un savu specifisko starojumu iedarbību. Tādējādi ar pareizi izvēlētu krāsu var palīdzēt ārstēt gandrīz jebkuru slimību

Izplatītākās slimības un to dziedinošās krāsas

abscess — zils un zilgani violets;
acis — indigo un koši zils;
ādas problēmas — citrondzeltenā un zili violetās krāsas;
aknas — zilās un dzeltenās krāsu kombinācija;
Alcheimera slimība — koši zils vai zilgans purpurs, papildināts ar dzelteno krāsu;
alerģija — indigo un maigi oranžs;
alkoholisms — indigo un dzeltenā krāsa;
anēmija — sarkans;
apdegumi — zils un zilganzaļš;
apetītes zudums — dzeltens un citron¬dzeltens;
artrīts — violets, zili violets vai sarkani violets;
augsts asinsspiediens — zils un zaļš;
astma — zils un oranžs;
atraugas — dzeltens un citrondzeltens;
augšanas stimulatori — violets un zili violets;
bronhīts — zils, zili zaļš un tirkīza krāsa;
čūlas — zaļš;
diabēts — violets;
drudzis — zils;
ekzēma — citrondzeltens;
epilepsija — tirkīza un tumši zilās krāsas;
galvassāpes — zils un zaļš;
gremošanas traucējumi — dzeltens un citrondzeltens;
gripa — tumši zils, tirkīzzils un violets;
hemoroīdi — tumši zils;
iekaisumi — zils;
izsitumi — citrondzeltens un tirkīza krāsa;
kaulu sistēma — violets un citrondzeltens;
krampji vēdera dobumā — dzeltens un citrondzeltens;
leikēmija — violets;
menstruālās problēmas — maigi sarkana ar zili zaļās krāsas kombinācijām;
muskuļu sāpes — pasteļkrāsas oranžs;
nelabums — gaiši zils;
nemiers un raizes — gaiši zils un zaļš;
nervu sistēma — zaļš un zilganzaļš;
nieres — dzeltens un dzeltenīgi oranžs;
pārmērīga apetīte — indigo;
pietūkumi — gaiši zils;
pneimonija — sarkans vai sarkanīgi oranžs, kas kombinēts ar indigo;
saaukstēšanās — sarkans;
sāpes ausīs — tirkīza krāsa;
siena drudzis — sarkanīgi oranžs;
sirds problēmas — zaļš un rozā;
vēzis — zils vai zilgani violets, kas papildināts ar rozā;
zarnu problēmas — dzeltenīgi oranžs;
zems asinsspiediens — sarkans un sarkanīgi oranžs;
zobu sāpes — zils un zilgani violets;
žultspūslis un urīnpūslis — dzeltenīgi oranžs.