Naudas aizdevumi privātpersonām – īstermiņa un ilgtermiņa

With
Komentāri ir izslēgtiNaudas aizdevumi privātpersonām – īstermiņa un ilgtermiņa

Finanšu pakalpojums ar apzīmējumu ātrais naudas aizdevums ir īstermiņa kredīts, ko kreditors piešķir debitoram. Šādi īstermiņa vai pat ilgtermiņa kreditēšanas produkti var tik izsniegti gan privātpersonām, gan juridiskām personām. Ierasti par šādu kreditēšanas iespēju tiek noteikta arī maksa, kas izpaužas noteiktos maksājumos, kuriem klāt ir arī komisijas maksa par iespēju izmantot aizdotos naudas līdzekļus. Lai gan vairumā gadījumu ar aizdevumiem uzskata tieši naudas kredītus, patiesībā aizdot var jebko. Šajos laikos, kad dzīve ir palikusi pavisam strauja, cilvēkiem bieži nākas aizņemties, jo visam nepietiek, sevišķi, ja ir vēlme iegādāties kaut ko lielu un krāt vairākus gadus nav vēlme. Šādus aizdevumus izmanto gan sīko preču iegādei, gan ļoti nopietniem pirkumiem, piemēram auto vai nekustamā īpašuma iegādei. Aizdevēji labprāt aizdod naudu, taču tiem ir būtiski noteikumi un privātpersonu gadījumā tā ir darba vieta, kas ļaus iegūt līdzekļus ar ko segt aizņēmumu.

Kas pēc būtības ir ātrais naudas aizņēmums?

Kā jau minējām, aizdot var jebko, taču ierasti tā ir nauda un, ja jāņem ātrais aizdevums internetā, tad ir skaidrs, ka būs jādodas pie kreditoriem, nevis uz maizes veikalu. Šie pakalpojumi parasti nav uz īstu termiņu, vairumā gadījumu šāda aizņemšanās iespēja ir domāta ilgtermiņam. Tāpēc aizņēmumi ir iedalīti divās galvenajās kategorijās – aizdevums internetā jeb ātrais kredīts un ilgtermiņa jeb patēriņa kredīts privātpersonām internetā bez ķīlas. Gandrīz visos gadījumos, šādam pakalpojumam tiek noteikta arī maksa, kas ir kāds noteikts procents no aizdotās naudas. Uzņēmums, kurš aizdod naudu, vēlās nopelnīt, tāpēc par saviem pakalpojumiem jeb finanšu aizdošanu, vēlās taisnīgu samaksu. Ātro naudas kredītu gadījumā termiņi un summas būs mazas, bet ilgtermiņa aizdevumiem termiņš būs līdz pat pieciem gadiem un summa līdz pat piecpadsmit tūkstošiem euro. Katram pašam jāizvēlas aizdevuma modelis atbilstoši savām vajadzībām. Ja vēlaties nopirkt makšķeri līdz 100 euro, tad tas skaitīsies maziņš aizņēmums, bet, ja gribēsiet naudu citu parādu dzēšanai, auto vai nekustamā īpašuma iegādei, tad būs jāizvēlas lielais ilgtermiņa aizņēmums.

Kas ir ātrais īstermiņa aizdevums?

Ātrais īstermiņa aizdevums jeb kā to klasiski sauc par “ātro kredītu”, ir iespēja aizņemties nelielu naudas summu līdz 30 vai 45 dienām. Aizdevuma summa var būt no 5 līdz pat 3000 euro. Šo pakalpojumu sniedzēji ir parūpējušies par dažāda veida iespējām, kā sev piemeklēt atbildošāko kredītu. Cilvēkiem šie pakalpojumi ir pieejami ļoti vienkāršotā formā, ir nepieciešamas tikai dažas darbības, lai tiktu pie naudas. Viss, kas nepieciešams, ir mobilais tālrunis vai dators, kuram ir interneta pieslēgums, tāpēc šie pakalpojumi saucās par aizdevumiem internetā. Tikai dažas darbības ar peli vai pirkstu un pēc 15 minūtēm nauda būs jau Jūsu kontā. Ātri un vienkārši, bez nekādām liekām darbībām. Protams, ne viss tik vienkārši, ja cilvēkam ir sabojāta kredītvēsture vai nav darba vieta ar regulāriem ienākumiem. Šis pakalpojums ir domāts cilvēkiem, kuri spēj noreķināties, taču kaut kādu iemeslu dēļ tiem ir pietrūcis, lai iztiktu līdz algai. Ierasti šādi mikro aizdevumi tiek izmantoti nelielu preču iegādei, kuras nepārsniedz 100 euro vērtību. Zemāk ir īstermiņa aizdevumu iedalījums:

  • No 18 gadiem – Šī ir ļoti reta un pieprasīta aizdevuma forma, kurā ir virkne ierobežojumu. Jauniem cilvēkiem ir ļoti grūti aizņemties, jo vairums kreditoru šo iespēju ir lieguši. Lielākā daļa aizdevēju izsniedz aizdevumus no 20 gadu vecuma, tomēr atrodas arī tādi, kuriem ir pieejami kredīti no 18 gadu vecuma. Uz doto brīdi šo iespēju piedāvā Credit24 un Mogo, kas izsniedz aizdevumus pret auto ķīlu.
  • Ar sliktu kredītvēsturi – Šis ir viens no pieprasītākajiem veidiem, jo ļoti daudzi cilvēki ir jau paspējuši sabojāt savu kredītvēsturi tik tālu, ka atrast kompāniju, kura aizdos naudu ir sarežģīti. Kredīti ar sliktu kredītvēsturi ir pieejami tik reti, ka vairums cilvēku nonāk tikai pie viena risinājuma, kurš prasa kaut ko ieķīlāt. Saņemt naudas aizdevumu pret ķīlu ir stipri vienkāršāk, tāpēc daudzi izmanto kompānijas Mogo pakalpojumus, kura ļauj ieķīlāt savu auto un saņemt līdz pat 90% no auto vērtības.
  • Bez procentiem – Tas ir ļoti pievilcīgs kreditoru piedāvājums, kurš rada izbrīnu, jo ir pilnīgi par pliku velti. Bezprocentu aizdevumi daudziem asociējas ar interneta veikalu piedāvājumiem, taču arī nebanku kreditori piedāvā šo lielisko iespēju, aizņemties bez maksas. Šī iespēja ir tikai pirmajā aizņemšanās reizē, katrs nākamais aizdevumus būs jau ar komisijas maksu. Jāpiebilst, ka šo aizdevuma veidu daudzi izmanto nepareizi, paņemot šādus ātros bezprocentu aizdevumus uzreiz pie vairākiem aizdevējiem un vēlāk nespējot tos atdot.
  • Bez darba vietas – Šis ir tas kreditēšanas veids, kurš raisa dziļas pārdomas. Vai tiešām bezdarbniekam ir jādod iespēja aizņemties? Ja cilvēks ir palicis bez darba vietas, tad kā primārais ir tas, lai tam nerastos papildus grūtības. Kā gan bezdarbnieks spēs atmaksāt paņemto aizdevumu, ja tam nav ienākumu? Protams, ir gadījumi, kuri neiet paralēlēs ar likumdošanu – cilvēks saņem kaut kādu naudu, kas nav oficiāla. Daži saņem pabalstus vai kādu pensiju – tas var būt par pamatu, lai kreditors dotu zaļo gaismu un izsniegtu aizdevumu bez darba vietas vai oficiāliem ienākumiem.
  • Naudas kredīts bez ķīlas un galvojuma – Praktiski visi ātrie īstermiņa aizņēmumi, kurus izsniedz nebanku kreditori, neprasa nekādu ķīlu un galvojumu. Šis kredīts tiek izsniegts tikai balstoties uz Jūsu ienākumiem. Aizņemties bez ķīlas ir stipri drošāk, jo tādā veidā netiek riskēts ar Jūs auto vai nekustamo īpašumu. Tādi aizdevumi, kuriem ir nepieciešama ķīla, ierasti ir uz ilgāku aizņemšanās termiņu un ar stipri lielākām naudas summām kā īstermiņa aizdevumiem.
  • No privātpersonām – Šis laikam ir viens no veidiem, kurš prasa īpašu piesardzību, jo ierasti šādi privātie kredīti, kurus izsniedz privātpersonas, slēpj zem sevis beztiesiskas piedzīšanas metodes. Lai gan nedzīvojam 90. gados, arī tagad atrodas privātie aizdevēji, kuri sarežģītās piedzīšanas situācijās, draud dažāda veida izrēķināšanos vai vērtīgāka īpašuma atsavināšanu. Protams, ir arī pozitīvi aizdevēji, tās ir tādas privātpersonas, kuriem ir stipri liels kapitāls un naudas aizdošana citiem ir tādā kā hobija līmenī. Procenti aizdevumiem no privātpersonām ir stipri līdzīgi kā ilgtermiņa kredītiem.

Kas ir ilgtermiņa naudas aizdevums?

Tā saucamais ilgtermiņa aizdevums ir iespēja saņemt naudas aizņēmumu uz ilgāku laika posmu, piemēram, 1 vai 2 gadiem. Maksimālais termiņš, uz kuru var aizņemties, ir 5 gadi, tāpēc šī ir laba iespēja, ja vēlies iegādāties kādu lielāku preci vai īpašumu. Ilgtermiņa naudas aizdevumam ir arī izdevīgāka procentu likme kā ātrajiem kredītiem, tas ir svarīgi, ja pirkums ir pārdomāts, jo neviens taču nevēlās pārmaksāt par to, kas aizdevuma atmaksas termiņa un uz tā pilnīgu nomaksu būs jau zaudējis savu vērtību vai nolietots vispār. Klasisks piemērs ir auto iegāde kredītā, kad cilvēks nopērk jau lietotu auto ar milzīgu uzcenojumu, bet beigās, kad aizdevums ir atdots, auto ir tā nolietojies, ka tam nav nekāda tirgus vērtība. Auto vispār ir viens no neizdevīgākajiem ilgtermiņa ieguldījumiem. Ja nopērkat jaunu auto no salona, izbraucot no salona, tas zaudē vismaz 30% savas vērtības, liekam klāt vēl 30% līzinga procentus un ir skaidra bilde, cik izdevīgs mums ir bijis pirkums.

Vai naudas aizdevumu var pieteikt internetā?

Jā, šī modernā jeb moderno tehnoloģiju iespēja pastāv. Praktiski visus aizdevumus var pieteikt internetā. Šī iespēja ir radusies pateicoties IT tehnoloģijām, kas ļauj savienot dažādas aplikācijas un datu bāzes, lai attālināti varētu veikt darbības gan ar datiem, gan finansēm. Naudas aizdevums internetā nav nekas neparasts, tas ir tas pats aizņēmums, ko kādreiz devāties saņemt uz banku. Tagad vairs nav nepieciešams cilpot uz banku un stāvēt rindā, kura mistiski lēkā pa tiem cipariem, ko jāsaņem uz izdrukātā čeka. Lai saņemtu aizdevumu, vajag tikai dažas darbības ar kādu no viedajām ierīcēm, nepieciešams ieiet aizdevēja mājas lapā un aizpildīt pieteikuma anketu. Pārējo izdarīs kreditora sistēma, tā noteiks Jūsu kredītreitingu un operatoram ļaus izvērtēt, vai piešķirt kredītu vai nē. Naudas aizdevuma piešķiršanas process tikai virspusēji izskatās vienkāršs, apakšā tam stāv sūrs IT inženieru un ekonomistu darbs.

Vai privātpersonām šie naudas aizdevumi ir bīstami?

Jā, tik tiešām, kreditēšanas pakalpojumi privātpersonām ir ļoti bīstami, sevišķi, ja cilvēks jau ir nestabilā finansiālā situācijā. Protams, jau minētā kredītreitinga un maksātspējas noteikšana maksimāli izslēgs iespēju aizņemties tiem, kuriem tas nebūtu jādara, tomēr liela varbūtība, ka cilvēks netiks galā ar maksājumiem, pastāv. Vai Jums ir plāns, kā rīkoties, ja pazudīs ienākumi un būs paņemti vairāki aizdevumi? Pieļaujam, ka nav, gluži kā nav nekāda drošības spilvena, kas ļautu pārvarēt grūto posmu. Ar to arī ir tik bīstami šie kredīti – vienu dienu tie tiek paņemti, notērēti, bet tad iestājās neprognozējams posms, kurā lielu lomu spēlē ārējie apstākļi. Piemēram, Jūsu darba vietā samazina štatu un Jums nākas zaudēt darbu, vai spēsiet atrast darbu tik ātrā laikā, lai nerastos pārrāvumi kredīta maksājumos? Domājam, ka tā būs laimes spēle un nekādu konkrētu risinājumu uz sitiena nebūs. Aizdevumi ir bīstami ar tāpēc, ka tie var sabojāt Jūsu kredītvēsturi un turpmāk liegt izmantot jebkādas kreditēšanas iespējas, un labi, ka tas nenonāk līdz tiesu darbiem vai īpašumu apķīlāšanas, vai atsavināšanas.

Cilvēkam ir jāsaprot, ka naudas aizdevumi fiziskām personām nes riskus abām pusēm, arī aizdevējs riskē ar savu naudu, kuru aizdod. Nav taisnīgi neveiksmju gadījumā novelt visu vainu uz kreditorus. Kad fiziskā persona vēršas pie juridiskas personas, lai aizņemtos naudu, starp viņiem veidojas darījums, kura pamatā ir līgums. Tieši līgums ir tas noteicošais – tie ir noteikumi, uz kuriem tiek ņemts aizdevums. Aizdevuma līgums noteikti ir jāizlasa rūpīgi, jo tur var būt paslēptas būtiskas nianses, kuras grūtā situācijā būs Jums par skādi. Aizdevuma procentu likme nav vienīgais, kam būtu jāpievērš uzmanība, jo svarīgākais ir pievērst uzmanību punktiem, kuros ir minētas situācijas, kad cilvēks nespēj atdot paņemto naudas aizdevumu. Protams, pievērst uzmanību aizdevuma GPL jeb gada procentu likmei nenāks par skādi.

Kā rīkoties, ja naudas aizdevumu nevar atdot?

Gadās tādas situācijas, kad cilvēks ir paņēmis ātro vai ilgtermiņa naudas aizdevumu un, kā augstāk minējām, ir ticis kaut kādā melnajā posmā, kurā nespēj norēķināties ar aizdevēju. Dažkārt gadās, ka cilvēkam ir paņemti vairāki īstermiņa naudas aizdevumi un tas ir sācis tos pagarināt, maksājot par to soda komisijas maksu. Iziet no šī apburtā loka nav vienkārši. Kā risinājums varētu būt kredītu apvienošana, kas ir iespēja paņemt vienu lielu apvienojošo aizdevumu, lai segtu vairākus mazos kredītus. Aizdevumu apvienošana ir kļuvusi populāra pavisam nesen un tā ļauj ietaupīt uz komisijas maksu, kuru Jums būtu jāmaksā par kredīta pagarināšanu. Uz doto brīdi šo iespēju privātpersonām piedāvā tikai dažas Latvijas kredītkompānijas, tās ir – Credit24 un BIGBANK. Šo iespēju var izmantot, tomēr tā nav vienīgā, uz kuru vajadzētu tiekties, jo svarīgi ir sakārtot savas finanses ilgtermiņā.

Gribam pievērst Jūsu uzmanību vēl vienam risinājumam, kas ļaus iziet no kredītu sloga ar nebanku kreditoriem. Tā ir iespēja aizņemties no savas darba vietas jeb darba devēja. Mūsdienās aizdevums darbiniekiem ir kļuvis par diezgan populāru parādību, jo uzņēmēji īpaši rūpējās par saviem darbiniekiem. Tie ne tikai sniedz veselības apdrošināšanu, veselības uzlabošanas iestāžu apmeklējuma iespējas, transportu un pienācīgu algu, bet arī pārņem parādsaistības, aizdodot naudu saviem īpaši svarīgajiem darbiniekiem. Aizņemties no darba nav nekas nosodāms un no tā nevajadzētu kautrēties. Ja ir radušās problēmas ar kredītiem vai vēlaties kaut ko iegādāties, parunājiet ar savu priekšniecību, iespējams, tā nāks pretī un izsniegs Jums aizdevumu kā savam darbiniekam. Ierasti šie darbinieku kredīti netiek aplikti ar procentiem, bet tas arī saprotams, jo, kurš gan darba devējs vēlēsies nopelnīt uz sava darbinieka aizņēmuma rēķina?

Ja vēlaties atdot aizdevumu un turpmāk vairs nesaskarties ar šāda veida pakalpojumiem, tad ir radikāli jāmaina pieeja Jūs budžeta plānošanai un naudas pelnīšanai. Ja līdz šim Jūs nekontrolēti tērējāt pa labi un pa kresi, ja neko netaupījāt, tad īstais laiks to mainīt uz pretējo pusi, tas būtu tā kā pirmais solis. Nākamais ir ienākumu palielināšana, ko var izdarīt gan ar labāk apmaksāta darba meklēšanu, gan sava biznesa uzsākšanu. Nereti gadās, ka cilvēks ir iestagnējis un nevēlās mainīt profesiju uz labāk apmaksātu, tomēr tā ir liela kļūda. Mēs dzīvojam vienu dzīvi, kura nemitīgi rit uz priekšu, laiks rit un mums visu laiku kaut kas jāda un jāpielāgojas. Laikam līdzi mainās arī arodi, tāpēc vienmēr ir iespēja apgūt ko jaunu, lai pēc iespējas vairāk atbilstu tam, kas uz doto brīdi ir ļoti aktuāls. Piemēram, tagad ir IT laikmets un algas šajā jomā var sasniegt pat 10000 euro, kas cilvēkam ar algu 300 euro liekās kosmoss, kurā nevar nokļūt, tā ir kļūda un šajā kosmosā jau tagad lido tie, kas bija apņēmīgāki un aktīvāki. Tu arī to vari – bez aizdevumiem un finansiālās bedres!

Kopsavilkums par naudas aizdevumiem privātpersonām:

Ka redzam, tad ātrais naudas aizdevums privātpersonai ir plaši pieejams un to var iegūt gan kā ātro kredītu, gan kā ilgtermiņa kredītu. Viss ir atkarīgs, kādiem nolūkiem tiek ņemts aizdevums internetā. Kā redzam, tad summas un termiņi ir ļoti dažādi, cilvēkam ir iespēja izvēlēties sev atbilstīgāko naudas aizdevumu un saņemt to pat bez maksas jeb procentiem. Ja runājam par ātrajiem kredītiem, tad tik tiešām šeit pastāv iespēja saņemt aizdevumu bez komisijas maksas, tomēr tas attiecas tikai uz cilvēku, kurš aizņemsies pirmo reizi, pārējās reizēs būs jāmaksā piemērotā komisija. Komisijas ir dažādas, tāpēc mēs silti iesakām salīdzināt visus aizdevumus, izvērtējot katra piedāvājuma plusus un mīnusus. Mēs Jums atvieglojam šo procesu, apkopojot visus aizdevējus un atspoguļojot par tiem visu nepieciešamo informāciju. Noteikti iesakām iepazīties arī ar atsauksmēm, kuras ir atstājuši mūsu mājas lapas apmeklētāji, jo tas ļaus skaidrāk izprast visas perspektīvas sadarbībā ar izvēlēto aizdevēju. Un atcerieties, jebkura veida aizņēmumi ir bīstami Jūsu finansiālai veselībai!