Parkets – kā izvēlēties un ieklāt

With
Komentāri ir izslēgtiParkets – kā izvēlēties un ieklāt

Parkets – dabīgs un ilgmūžīgs grīdas materiāls, kurš ir nodrošinājis mājīgumu un prestižu visos laikos. Parkets lieliski iederas gan sabiedriskās telpās, kur ir paredzama liela grīdas noslodze, piemēram konferenču zālēs, skolu aktu zālēs, un koncertzēlēs. Taču parkets būs moderns, silts, un mājīgs grīdas segums arī privātās telpās, darba kabinetos un citur. Kā izvēlēties un ieklāt parketu – par to šajā rakstā.

Parkets ir pārdzīvojis un pārdzīvos vēl daudzus gadu simtus. Mūsdienās “prestižs” ne vienmēr ir sinonīms vārdam – dārgs. To viennozīmīgi var attiecināt arī uz parketu. Ieklāt parketu nebūs dārgāk kā ieklāt kvalitatīvas flīzes, ilgmūžības ziņā līdzvērtīgu laminātu, vai pat lētāks par korķa grīdām. Galvenais, kas parketu dara pārāku par augstāk minētajiem materiāliem – iespēja to atjaunot vismaz sešas reizes slīpējot. Parasti, pie vispārpieņemtas individuālā sektora noslodzes, slīpēšana varētu būt nepieciešama ik pēc desmit gadiem.

Masīvkoka dēlīšu parkets

Latvijā visizplatītākais ir ozola un oša masīvkoka dēlīšu parkets. Tas ir ekoloģiski tīrs un 100% dabisks grīdas segums, kas sastāv no precīza izmēra ēvelētiem dēlīšiem. Dēlīšu visās četrās pusēs iestrādātas spundes, kas nodrošina stabilu savienojumu, ieklājot parketu. Masīvkoka dēlīšu parkets var tikt klāts uz betona, finiera vai OSB pamatnes. To līmē, papildus stiprinot ar naglām. Pēc ieklāšanas tas tiek slīpēts un vēlāk pārklāts ar laku vai eļļu. Šāda veida ieklāšana dod iespēju, kombinēt dēlīšus (vienāda vai dažāda izmēra), veidot visdažādākos rakstus, kā arī paver iespējas dažādām parketa toņu variācijām. Šo parketu ir iespējams atjaunot vairākas reizes, līdz ar to tas kalpos gadu desmitiem.

Šāda veida parkets tiek iedalīts vairākos šķirojumos – SelectNaturRustic. Kvalitāte visiem šķirojumiem ir vienāda.

Klasiskā masīvkoka parketa dēlīšu ieklāšana ir visai sarežģīts, turklāt dārgs uzdevums. Šo darbu vislabāk uzticēt pieredzējušiem meistariem. Šāds parkets lielākoties pakļauts mitruma ietekmei, un tā kopšanai jāpievērš liela uzmanība.

Trīsslāņu parkets – praktiskāks risinājums no pagājušā gadsimta vidus

Daudz racionālāka ir parketa dēļu izmantošana. Šis materiāls kā parketa alternatīva patentēts pagājušā gadsimta 40. gados. Sākotnēji tika ražoti divslāņu parketa dēļi, taču jau dažus gadus vēlāk sāka ražot vēl mūsdienās populāros trīsslāņu parketa dēļus. Trīsslāņu parkets ir masīvkoka parketa vai dēļu alternatīva. Tas sastāv no dēļiem, kas veidoti no 3 slāņiem. Dēļu virskārta sastāv no 2,5-4 milimetru biezas cēlkoka kārtas. Šis slānis nosaka parketa izskatu un izturību. To parasti slīpē un pārklāj ar vairākām lakas kārtām. Pēc parketa dēļu ieklāšanas papildu lakošana nav nepieciešama. Virsējais slānis ir novietots perpendikulāri otrās kārtas šķiedrai, tā palielinot materiāla ģeometrisko stabilitāti temperatūras svārstību un mitruma ietekmē. Vidējai kārtai parasti ir iestrādāts “click” savienojums, kurš ļauj ieklāt parketu, neizmantojot līmi. Apakšējai kārtai tiek izmantots finieris.

Šī parketa ieklāšana ir salīdzinoši vienkārša, un darbu kvalitatīvi iespējams paveikt paša spēkiem.

Parketa dēļu priekšrocības un trūkumi

Salīdzinot ar linoleju un laminātu, parketa dēļu galvenā priekšrocība ir to ekoloģiskās īpašības – materiālu izgatavo no dabīgas koksnes. Kvalitatīvi ieklājot, parketa dēļus vizuāli nav iespējams atšķirt no klasiskā parketa. Dēļi ir noturīgāki pret deformācijām, mainoties sausiem un mitriem ekspluatācijas apstākļiem. Parketa dēļus var ieklāt daudz ātrāk, un nav nepieciešamas īpašas iemaņas. Pietiek, ja sagatavota līdzena, stabila virsma un ir montāžas instrukcija.

Ja pieļautas kādas neprecizitātes, tās iespējams koriģēt, protams, ja montāžas procesā nav izmantota līme. Parketa dēļi jau ir apstrādāti, un tos ilgāku laiku var ekspluatēt bez tālākas apstrādes, bet parkets pēc ieklāšanas jāēvelē, jāslīpē un jāpārklāj ar eļļu vai laku. Parketa dēļi var imitēt gan dažādu rakstu klasisko parketu, gan dēļu grīdu. To kalpošanas laiks ir 20–30 gadu.

Atšķirībā no klasiskā parketa tiem, protams, ir īsāks ekspluatācijas laiks, taču atsevišķus parketa dēļu modeļus var slīpēt līdz pat desmit reizēm. Svarīgi, lai to virskārta, kas izgatavota no cēlkoka, būtu pietiekami bieza.

Parketa dēļu trūkums – salīdzinājumā ar laminātu vai linoleju tiem ir augstāka cena – sākot no 20 eiro par kvadrātmetru.

Instrumenti  parketa ieklāšanai:

  • ķīlīši;

  • uzsitamais klucītis;

  • zīmulis;

  • lineāls;

  • figūrzāģis;

  • ripzāģis;

  • taisna lata;

  • līmeņrādis.

Pamatnes sagatavošana

Parketa dēļus var klāt uz dažādu materiālu pamata: betona, dēļu, finiera vai kokšķiedru plākšņu grīdas. Galvenais, lai pamats būtu stingrs un līdzens, tāpēc tā sagatavošanai jāvelta pietiekami daudz laika un pūļu.

Virsma rūpīgi jāpārbauda – ja tajā ir padziļinājumi vai citi nelīdzenumi, defekti jānovērš, izciļņus nokaļot vai noslīpējot, bet padziļinājumus un milzīgas plaisas aizpildot ar atbilstīgiem materiāliem. Nelielus nelīdzenumus var lieliski paslēpt, uz pamata tieši piestiprinot finiera vai OSB plāksnes. Pirms plākšņu montāžas betonētās virsmas noteikti jāgruntē ar atbilstošu dziļumgrunti. Grunts nostiprinās virsmu un nepieļaus putekļu veidošanos.

Pamats uzskatāms par pietiekami gludu, ja nelīdzenumu augstumu starpība nepārsniedz divus milimetrus metru garā posmā. To var pārbaudīt, izmantojot līmeņrādi. Ja pamatu nav iespējams nolīdzināt citādi, var izmantot grīdu pašizlīdzinošās masas (maisījumi nopērkami gan betona, gan koka grīdu izlīdzināšanai, un to cena ir no 19 līdz 80 eirocentiem par kilogramu) vai nolīmeņot lāgas un izveidot jaunu grīdas pamatu no pietiekami biezām finiera vai OSB loksnēm. Ierīkojot lāgas, iespējams arī grīdu papildus siltināt. Jāņem gan vērā, ka šādā gadījumā telpas augstums var būtiski samazināties.

Bez apakšklāja neiztikt

Pirms parketa dēļu montāžas uz grīdas noteikti jāierīko apakšklāja kārta. Elastīgo apakšklāju izgatavo no putupolietilēna, ekstrudēta putupolistirola, papīra vai korķa. Tas nopērkams ruļļos vai loksnēs.

Viens no labākajiem apakšklāja materiāliem ir korķis, jo tas ir izteikti silts materiāls, turklāt pēc saspiešanas vienmēr atgūst sākotnējo formu. Atkarībā no biezuma tas izmaksās 1,50–5 eiro par kvadrātmetru.

Lētāk maksās putupolietilēns. Atkarībā no materiāla biezuma un papildu īpašībām kvadrātmetrs materiāla maksā 0,33–1,50 eiro par kvadrātmetru.

Korķa apakšklāju pie pamata pielīmē, savukārt putupolietilēnam papildu stiprināšana nav nepieciešama.

Noderīgi padomi

Pirms montāžas no veikala atvestajiem parketa dēļiem bez polietilēna iesaiņojuma jāļauj aklimatizēties vismaz pāris diennakšu.

Jau laikus jāuzzīmē aptuvena montāžas shēma, ņemot vērā parketa dēļu izmērus, – tā izdosies izvairīties no lieliem atgriezumiem. Piegriežamo parketa dēlīšu garumam nevajadzētu būt īsākam par 50 cm, bet pēdējās rindas platumam mazākam par 6 cm. Ja šāda situācija veidojas, platumā jāpiegriež arī pirmās rindas dēlīši.

Dēlīšus iekārto pamīšus. Tas nozīmē, ka otrās rindas dēlīši ir nobīdīti attiecībā pret pirmo rindu par pusi vai trešdaļu.

Parketa dēļus var ieklāt peldoši – tos nefiksējot pie pamata. Šis paņēmiens ir visvienkāršākais, un vajadzības gadījumā iespējams veikt grīdas seguma korekciju, vēlāk nomainīt ekspluatācijas laikā bojātos dēlīšus. Šādu paņēmienu nevar izmantot telpās, kuras lielākas par 50 kvadrātmetriem, telpās, kur paredzama liela slodze, tāpat pamatam jābūt īpaši līdzenam.

Parketa dēlīšus arī var pielīmēt. Šāds paņēmiens ir ērts, ja tos klāj uz betona, kas iepriekš rūpīgi nogruntēts. Ja telpa ir pirmajā stāvā un pastāv iespēja, ka cauri betonam var cirkulēt mitrums, betons jāpiesūcina ar piemērotiem hidroizolācijas materiāliem, kas dziļi iesūcas virsmā.

Jālieto elastīgas polimēru līmes koka segumu pielīmēšanai. Lietojot līmi, apakšklāju neliek. Līmes izmaksas – no 4 līdz 8 eiro par kilogramu. Iegādājoties līmi, jāpārliecinās, ka tā piemērota konkrētā veida dēlīšiem.

Līmējot dēlīšus, tāpat kā ieklājot peldošo grīdu, starp segumu un sienu jāatstāj 10–15 mm plata sprauga – kompensācijas šuve. To vēlāk nosegs ar grīdlīsti.

Pēc dēlīšu pielīmēšanas grīdai jāļauj divas trīs dienas žūt. Kad līme izžuvusi, šuves starp dēlīšiem apstrādā ar caurspīdīgu akrila hermētiķi, kas nepieļaus mitruma nokļūšanu zem grīdas seguma.