Radoši veidi, kā lietderīgi izmantot vecās automašīnas riepas

With
Komentāri ir izslēgtiRadoši veidi, kā lietderīgi izmantot vecās automašīnas riepas

Vai zini, ko iespējams iesākt ar nolietotām automašīnas riepām? Ne vienmēr vecās riepas ir jāmet laukā. Tās var izmantot praktiski gan bērnu izklaidēm, gan sadzīves komfortam.

Cilvēki ir apzinājušies, kāds posts planētai ikdienas tiek nodarīts. Saskaņā ar Nacionālās ģeogrāfu sabiedrības datiem, okeānā peld 5,25 triljoni tonnu plastmasas atkritumu. No tiem 269 000 tonnas atrodas virspusē, apdraudot dzīvības iespējamību okeāna.

Tāpēc cilvēki ir sākuši apzināti atkārtoti izmantot dažus materiālus. Bet tas vēl nav viss. Cilvēki ir sapratuši, ka pārstrādājot noteiktus priekšmetus, viņi ieekonomē, un vienlaikus palīdz saglabāt planētu.

EPA un Gumijas ražotāju asociācija lēš, ka Amerikas Savienotajās Valstīs katru gadu tiek pārstrādātas 290 miljoni riepu. Bet ir labas ziņas: no tiem vairāk nekā 80 procenti tiek izmantoti atkārtoti. Tam visam ir savi riski, gluži tāpat kā spēļu atomātiem, ja vien tiem nav bezmaksas griezieni bez depozīta No visām automašīnas detaļām, kas mēdz nodilt un ir regulāri jāmaina, riepas noteikti ir pirmajā vietā. Un, sākoties vasaras sezonai un siltam laikam, automašīnām tiek uzliktas jaunas vasaras riepas. Bet ko iesākt ar vecajām?

Kur nonāk lietotās riepas?

Būtībā ir divi galvenie scenāriji, kas notiek ar vecām riepām:

 • tās tiek nodotas riepu savākšanas punktā un pēc tam tiek nosūtītas otrreizējai pārstrādei;

 • var mēģināt dot dažām riepām otru mūžu un izmantot kā kaut ko pilnīgi citu – dārza galdiņu, šūpoles u.tml. 

Cik vecas riepas var lietot satiksmē? Ne vecākas par 10 gadiem kopš ražošanas datuma neatkarīgi no lietošanas intensitātes un protektora dziļuma.

Otrreizējā pārstrāde

Ja riepas savu mūžu ir nokalpojušas un ir iegādātas jaunas vasaras riepas, vecās var nodot otrreizējai pārstrādei. Privātpersonas vienu reizi gadā vienu četru riepu komplektu var nodot pārstrādei pilnīgi bez maksas.

Wse Pārstrādei nodotās riepas tiek sasmalcinātas, tiek atdalīti metāla kordi un gumijas frakcija. Sakapātā gumija tiek sijāta, nodalot rupjākās frakcijas no smalkākajām. Pēc tam šī gumija tiek izmantota gan dažādām celtniecības vajadzībām, gan ražojot bērnu laukumu gumijas paklājiņus, buferus vai paliktņus. Tāpat daļa no šīs gumijas tiek izmantota jaunas gumijas ražošanai. Šādi tiek būtiski ietaupīti resursi, jo, piemēram, bērnu spēļu laukumu gumijas paklājiņi kļūst arvien populārāki, tādēļ šādi var izmantot ļoti lielu daudzumu vecu riepu.

Tāpat daļa riepu tiek izmantota arī enerģijas ražošanai, tās sadedzinot un tādējādi darbinot jaudīgas krāsnis un nodrošinot ar enerģiju gan slimnīcas, gan cementa rūpnīcas.

Otrreizēja izmantošana

Otrs veids, kā var izmantot lietotas riepas – dot tām jaunu funkciju. 

Idejas riepu otrreizējai izmantošanai

 

 • Bērnu šūpoles

Visvienkāršākais un klasiskākais variants. Stabilā koka zarā iekārta virve, kuras galā stingri iesieta riepa. Lai skats būtu nedaudz priecīgāks, riepu var izdekorēt, vai nu nokrāsojot, vai arī uzšujot raibu mētelīti no auduma atgriezumiem. Šādās vienkāršās šūpolēs bērni var gan šūpoties, gan kāpelēt. Ja bail, ka bērns var nokrist, apakšā var paklāt no šādu pašu riepu pārstrādātas gumijas veidotus spēļu laukumu paklājiņus.

 • Apaļš galdiņš

Visvienkāršākā mēbele, kam par pamatu var izmantot riepu. Riepai no vienas vai abām pusēm pieskrūvē apaļu finiera plāksni, kuras diametrs ir nedaudz mazāks par riepas diametru. Pēc tam ar līmes pistoli, sākot no centra, sāk līmēt resna raupja dabīga materiāla, piemēram, sizala, auklu. Kad visa konstrukcija ir aplīmēta, gatavo produktu nolako ar laku uz ūdens bāzes, kas piedos stingrību un novērsīs auklas plūksnāšanos. Tāpat, ja vēlas augstāku mēbeli, pie apakšējās finiera plāksnes var pieskrūvēt trīs izturīgas kājiņas.

 • Ziemas dārza pufs

Riepas, lai arī vairs nederīgas drošai braukšanai, ir veidotas no atsperīga un izturīga materiāla, tādēļ ir labi piemērotas dārza mēbeļu izgatavošanai. Visvienkāršākais – pufs. Pagatavošanas tehnikas var būt dažādas. Gatavo līdzīgi kā apaļo galdiņu, taču ērtības labad virspusi var polsterēt. Ja vēlas augstāku sēžamo, tad var likt divas riepas vienu uz otras, tās saskrūvējot kopā. Vai arī – var pierīkot kājiņas. Tādā gadījumā gan būs nepieciešama arī finiera pamatne.

Mīkstās daļas veidošanai var izvēlēties dažādas tehnikas. Vienkāršākā – auklas stiprinājums. Riepu krustām šķērsām notin ar vidēji resnu auklu tā, lai aukla veidotu tīklojumu virs riepas tukšuma. Tad sēžamās puses virspusē uzklāj audumu un uz tā liek mīkstu materiālu – porolonu, sintaponu, ārdītu dziju, vecu spilvenu. Polsterējumu nedaudz nostiprina (ar auklām vai līmi), un tad visu konstrukciju pārklāj ar audumu. Slinkākie var pat nešūt pārvalku pēc izmēra, vienkārši glīti pielocīt maliņas un pieskavot no apakšas.

 • Slapjais vasaras pufs

Dārza mēbelēm svarīga ir ūdensizturība, jo kuram gan ir laiks mēbeles nest iekšā. Tas padara riepas par lielisku pamatmateriālu. Lai pagatavotu sēžamo mēbeli, kas nebūs jānes iekšā, būs nepieciešamas finiera plāksnes un ūdensizturīgs audums (der arī vaskadrāna) polsterētās daļas pārklāšanai. Pagatavošanas tehnika vienkārša – piegriež apaļu finiera plāksni, riepu dekoratīvi nokrāso. Finiera plāksnes virspusi izliek ar porolona polsterējumu, pārvelk ar audumu, kas spēs pārdzīvot āra apstākļus, un pieskrūvē pie riepas. Savienojuma vietas nomaskēšanai var izmantot dekoratīvu auklu, ko pielīmē pa perimetru. 

Ja vēlas veidot virsmu no krāsaina auduma, var vienkārši pārvilkt porolona loksni ar audumu un nepiestiprināt pie riepas. Riepas virspusē savelk auklu, lai spilventiņš neiekristu, un vienkārši liek virsū spilvenu dārza ballītēs, pēc tam ienesot telpās.

 • Rotaļlieta suņu voljērā

Lielu suņu saimnieki zina, ka šiem draugiem ir nepieciešamas fiziskas aktivitātes. Ja suns dzīvo voljērā, tad pāris riepas var padarīt suņa teritoriju interesantāku – uz riepām var gan pakāpties, lai redzētu tālāk, gan pa tām lēkāt un pat tās grauzt.

 • Guļvieta mājas mīlulim

Mazie rakari nereti saplosa visu, kam pieskaras, tādēļ no riepas veidota guļvieta būs lielisks un izturīgs risinājums, kas kalpos krietni ilgi. Atliek vien izveidot vienu zemāku sānu maliņu, veidojot ieeju, iekšpusi var polsterēt ar apaļu spilvenu, kas pārvilkts ar audumu. Lai padarītu riepu mīlīgāku un iederīgāku, to var nokrāsot, dekorēt vai pārvilkt ar auduma pārvalku. Svarīgi apstrādāt ieejas daļu, lai nogrieztā riepa neķertos dzīvniekam spalvā. Var izmantot gan līmes pistoli, gan skavotāju, lai ap ieeju nostiprinātu, piemēram, auduma lenti vai virvīti. Ieteicams ieejas daļu apstrādāt rūpīgi, jo mīlulis gar to berzēsies, staigājot iekšā ārā. Tāpat svarīgi riepu rūpīgi nomazgāt un apstrādāt ar laku uz ūdens bāzes, lai novērstu smakas. Dzīvnieku oža ir daudz jutīgāka, un viņi var ņemt ļaunā, ja guļvietai būs specifisks aromāts.

 • Teritorijas nožogojums

Dažādām trasēm un celiņiem uz garāžu riepu nožogojums piestāv gluži labi, atliek vien tās rūpīgi izvietot un glīti nostiprināt.

 • Puķu kaste

Puķu kastei nav jābūt kantainai, der arī apaļa! Ja riepa ir padevusies ar izcili skaistu protektoru, to var tikai nokrāsot, ja nolietota, tad var aplīmēt ar dekoratīvu auklu. Šī tehnika vislabāk piemērotā riepām ar lielu diametru – lielāka atvere. 

Puķu kastes pagatavošana ir skaista savā vienkāršībā – sagatavo finiera plāksni, kas kalpos kā apakša. Tajā izveido vienu vai vairākas atveres, lai kastes dibenā nestāvētu ūdens, kā arī ventilētos auga saknes. Sagatavo vēlamā dizaina kājas un plāksnē izurbj skrūvju vietas. Finiera pamatni pieskrūvē pie riepas un, sākot no pamatnes malas, līmē auklu. Auklu līmē tā, lai tā nosegtu arī riepas augšpusi, kuru nenoklās augi. Pēc tam piestiprina kājas, un gatavs, atliek vien iebērt zemi un iesēt petūnijas.

 • Puķu piramīdas. 

No riepām var izveidot savu “Ēģiptes piramīdu”, kura sastādīta ar krāšņiem ziediem. Lai tā labāk turētos un nesabruktu, zem riepām saliec stiprinājumus, piemēram, ķieģeļus, māla podus vai koka ripas.

 • Iekarams pods

No riepām var izveidot arī  iekaramu podu, bet tikai tad nāksies tajās izurbt caurumus, lai piesietu virves, kā arī ielikt dēļus, lai zeme nebirst laukā.

 • Dekors pie sienas. 

Īpaši skaisti šis dekors izskatīsies, ja tajā būs sastādīti nokarenie augi.

 • Āra ziedu vāze

Ja ir iedvesma nodarboties ar griešanu un locīšanu, no riepas var izlocīt dekoratīvu vāzi. Tiesa, tas jādara rūpīgi, lai rezultāts būtu baudāms. Vienā riepas pusē uzzīmē un izgriež ziedlapas. Pēc tam izvērš riepu no iekšpuses uz āru tā, lai jaunās ziedlapas būtu vērstas uz ārpusi. Tad šo konstrukciju nokrāso vēlamajā krāsā, novieto, pilda ar zemi un sēj puķes.

 • Kāpšanas siena bērniem

Ja pagalmā vieta ļauj, riepas var izmantot aktivitāšu sienas izveidei. Nekas īpašs nav nepieciešams. Vien vieta, kur to ierīkot, plata dēļu siena, ko iestatīt nedaudz slīpi divu triju metru augstumā, kā arī vairākas dažādu izmēru vecas riepas. Riepas var gan graizīt mazākās daļās, gan skrūvēt veselas. Stabili pieskrūvējot riepas, tās rada ērtu pamatni kāpelēšanai. Līdzīgā stilā var veidot arī kāpnītes slidkalniņam – no vienas puses – slidkalniņš, no otras – riepu “trepīte”, lai var uzrāpties.

 • Garāžas mēbeļu komplekts

Īsiem večiem nekādu “ikeju” nevajag. Pietiek ar diviem trim riepu komplektiem un dažām koka detaļām, lai izveidotu gluži labas garāžas mēbeles. Tā kā riepas labi piedien garāžas vides estētikā, tās nav nepieciešams nekā īpaši nomaskēt, gluži otrādi – tās pat var nolakot, lai labāk izskatās. Sēdekļus pagatavo no divu riepu pamatnes. Sēžamajā daļā krusteniski ievelk auklu iepriekš izurbtos caurumos, riepas savā starpā saskrūvē, lai nenobīdās. Ja ir īpaši radošs noskaņojums, var izveidot arī atzveltni no riepas pusītes, kurā tāpat ievilkta aukla. Galdiņa virsmai noderēs finiera plāksne vai kāds vecs skaidu plates gabaliņš.

 • Riteņu novietne

Riepas ir elastīgas un izturīgas, tādēļ tās mūža nogalē var likt pie cita darba – riteņu stutēšanas. Atkarībā no pamatnes sagatavo riepas. Ja riteņu novietne paredzēta mīkstā augsnē, veselas riepas var ierakt līdz pusei. Savukārt uz bruģa vai asfalta var skrūvēt klāt riepu pusītes. Vēl var mēģināt riepas iecementēt. Tiesa, jāatceras, ka pie šādas riteņu novietnes velosipēdus pieslēgt nebūs iespējams.

 • Plauktiņš moto fanam

Pavisam vienkārša ideja, ko var pagatavot no motocikla riepas. Tīrā un nolakotā riepā horizontāli iestiprina divus līdz trīs piemērota platuma dēlīšus, un – voila! – džeku istabai dekoratīvs plauktiņš gatavs! Šāds neliels plauktiņš labi iederēsies gan puiku istabā, gan priekšnamā vai garāžā.

 • Ārā kāpņu pārklājs

Laikapstākļu ietekmē gan koka, gan metāla kāpnes ārā mēdz kļūt slidenas (un tādējādi arī bīstamas). Lai to novērstu, pakāpienus var pārklāt ar riepu gumijas sloksnēm. Viss, kas nepieciešams – vajadzīgajā izmērā piegrieztas riepu gumijas sloksnes un izturīgas skrūves. Šādi samazināsies trokšņu līmenis un uzlabosies drošība. Stiprinot gumiju uz koka kāpnēm, svarīgi to darīt uz sausa un, vēlams, impregnēta koka. Ja pakāpieni ir krietni platāki nekā gumijas sloksne, ieteicams sloksni stiprināt pakāpiena priekšpusē.